خبر و اطلاعیه

 • نشست تخصصی ارتباطات سلامت برگزار شد / ترویج یافته‌ها پیش‌نیاز اثربخشی تحقیقات سلامت محور است

  نشست تخصصی ارتباطات سلامت با عنوان "سیر تاریخی ارتباطات سلامت و وضعیت فعلی آن در ایران و مالزی" به صورت مجازی و به میزبانی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و ارتباطات و تحقیقات اسناد فرهنگی آسیا، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.
 • گزارش نشست «سوگواری در تنهایی»

  گزارش نشست «سوگواری در تنهایی»

  گزارش نشست «سوگواری در تنهایی»/ در ادبیات روان‌شناسی هنوز به اندازه‌ی کافی پژوهش درباره‌ی سوگواری ناشی از پاندمی کرونا انجام نشده است و این مسئله، صحبت بر پایه‌ی پژوهش درباره‌ی این پاندمی را سخت می‌کند. با این حال گفته می‌شود به ازای هر مرگ حداقل ۹ نفر سوگوار می‌شوند...
 • دکتر قاسم‌پور: «توکل» با اقدام عملی، تلاش و حرکت نتیجه می‌دهد

  دکتر قاسم‌پور: «توکل» با اقدام عملی، تلاش و حرکت نتیجه می‌دهد

  پیامبر اکرم (ص) کسانی‌را که برای کسب روزی تلاش نمی‌کردند نه تنها متوکل نمی‌دانست، بلکه آن‌ها را متکل می‌دانست؛ کلّ بر دیگران، یعنی سربار.
 • گزارش نشست «درباره‌ی نظریه‌ی استعاره‌ی مفهومی»
 • دکتر واسعی: از نظر حضرت علی (ع) هیچ انسانی بیگانه و فرودست به حساب نمی‌آمد

  دکتر واسعی: از نظر حضرت علی (ع) هیچ انسانی بیگانه و فرودست به حساب نمی‌آمد

  امامت امری آسمانی و بی نیاز از مشاوره و همراهی فکری مردم است، ‌اما حکم‌رانی یا خلافت بدون حضور و نقش مردم میسر نمی شود،‌ چنان‌که امام در جاهای زیادی به آن اشاره می‌کند.
 • دکتر افروغ: سرقت علمی هم آبروی علم را‌ می‌برد و هم علم را تاریک و ظلمانی می‌کند

  دکتر افروغ: سرقت علمی هم آبروی علم را‌ می‌برد و هم علم را تاریک و ظلمانی می‌کند

  . نباید چنین باشد که استاد با سوء استفاده از دانشجو بار علمی خودش را ببندد. ‌این را من سرقت آشکار و متأسفانه با درجه و نشان علمی می‌دانم. اگر دزدی از یک خانه بالا برود، اسم آن دزد و دزدی‌اش نیز یک محموله است و تحت تعقیب هم قرار می‌گیرد. اما سرقت علمی هم آبروی علم را می‌برد و هم علم را تاریک، ظلمانی و مظلوم می‌کند و هم یک محموله به سرقت نمی‌برد، بلکه سکوی پرش او می‌شود و پای تعقیبی هم در کار نیست. در‌این فضا دیگر نمی‌توان از طلایه‌داری اخلاق سخنی به میان آورد و متأسفانه ‌این اتفاق ناگوار همچنان رایج است.
 • دکتر الویری: دنیاخواهی و دین‌فروشی می‌تواند به فراموش شدن پیام اصلی انقلاب و خون شهیدان بیانجامد

  دکتر الویری: دنیاخواهی و دین‌فروشی می‌تواند به فراموش شدن پیام اصلی انقلاب و خون شهیدان بیانجامد

  أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا قَدْ أَصْبَحْنَا فِی دَهْرٍ عَنُودٍ وَ زَمَنٍ کَنُودٍ، یُعَدُّ فِیهِ الْمُحْسِنُ مُسِیئاً وَ یَزْدَادُ الظَّالِمُ فِیهِ عُتُوّاً. لَا نَنْتَفِعُ بِمَا عَلِمْنَا وَ لَا نَسْأَلُ عَمَّا جَهِلْنَا وَ لَا نَتَخَوَّفُ قَارِعَةً حَتَّى تَحُلَّ بِنَا. اى مردم، ما به زمانه‌ای پر از جفاکاری و روزگاری آکنده از ناسپاسی وارد شده‌ایم، که در آن، نیکوکار بدکار شمرده می‌شود و ستمگر بر خودبزرگ‌بینی (کبر) خویش می‌افزاید، نه از دانسته‌هایمان بهره می‌بریم و نه از ندانسته‌هایمان می‌پرسیم و از رویدادهای سخت و هولناک هراسی نداریم تا بر ما فرود آید.
 • دکتر مهدوی‌زادگان: انسان باید جهالت و ظلم‌پیشگی‌اش را رها کند

  دکتر مهدوی‌زادگان: انسان باید جهالت و ظلم‌پیشگی‌اش را رها کند

  مگر خداوند چیزی را به امانت داده است که از اهل کتاب و دیگران می‌خواهد به اهلش بازگردانند؟ می‌گوییم، آری، در قرآن کریم از سه چیز یاد کرده است که باید به اهلش باز گردد؛ کتاب، حکومت و نبوت: وَلَقَدْ آتَیْنَا بَنِی إِسْرَائِیلَ الْکِتَابَ وَالْحُکْمَ وَالنُّبُوَّةَ وَرَزَقْنَاهُمْ مِنَ الطَّیِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَى الْعَالَمِینَ" [سوره‌ی الجاثیة : ۱۶].
 • گزارش شورای سیاست‌گذاری چهارمین دوسالانه‌ی کنگره‌ی بین‌المللی امام علی(ع) پژوهی
 • گزارش نشست «قرآن و اخلاق محیط زیست»

  گزارش نشست «قرآن و اخلاق محیط زیست»

  همان‌طور که در قرآن به کشف خزائن و معادن زمین و بهره‌برداری از آن‌ها تشویق شده، برای حفظ زمین حاصل‌خیز و نگهداری از آن هم جایزه تعیین شده که برای توسعه‌ی پایدار هم امری تعیین‎کننده است. قرآن کسانی را که به این کار اهتمام نداشته باشند و باعث نابودی زمین شوند، مفسد خطاب کرده است. برای نمونه در سوره‌ی بقره آیه ۲۰۵ می‌فرماید؛ گروهی با ظلم بر مردم حاکم شده‌اند و فساد می‌کنند و مردم را می‌کشند و زمین‌های حاصل‌خیر را از بین می‌برند.