دکتر قبادی در مصاحبه‌ای با ایرنا مطرح کرد:

پرتال جامع مطالعات انسانی، اجتماعی و فرهنگی کرونا راه اندازی می‌شود

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۲۰:۲۴ کد : ۱۹۴۲۱ مهم‌ترین اخبار
تعداد بازدید:۱۳۷۱
پرتال جامع مطالعات انسانی، اجتماعی و فرهنگی کرونا راه اندازی می‌شود

دکتر حسینعلی قبادی روز دوشنبه، ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹، در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا گفت: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با کند و کاوهای مستمر علمی که از همان اوایل ورود کرونا به ایران داشت، تاکنون چندین نشست علمی، پویش‌ های اجتماعی، تدوین مجموعه مقالات علمی، حتی ترجمه آخرین دستاوردهای حوزه علوم انسانی را درباره کرونا در دستور کار قرار داد.

وی افزود: به استناد مجموعه دستاوردها اعلام می‌کنم، این پژوهشگاه بیشترین توجه به بررسی و تحلیل زوایای پدیده کرونا را در ایران به ثمر رسانده است. کرونا علاوه بر ابعاد بهداشتی، پزشکی و درمانی، تأثیرات عمیق روانی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و آیینی هم به دنبال داشت.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: در بحث شیوع کرونا، برگی از تمدن ما ورق می خورد و در سبک زندگی ما اثر می گذارد؛ ملت ایران، ملتی فرهنگی، معنوی و آیین مدار است که الان حتی قادر به برگزاری مراسم سوک نیست و این تأثیرات روانی در لایه‌های مختلف خانوادگی، بستگان و محلات اثر می گذارد.
قبادی خاطرنشان کرد: اگر علوم انسانی زودتر در این باره ورود یابد، می‌تواند راه حل دهد.
وی در این باره به ذکر مثالی پرداخت و اظهار داشت: طراحی فضای مجازی برای سوگواری‌ها، برگزاری آیین ها با دغدغه های فرهنگی، غنی‌سازی آیین ها و سنت های ایرانی اسلامی که برگزار می شد، بخشی از این خلاء  را جبران می‌کند تا انواع مسائل اقتصادی ناشی از آسیب دیدگی کسب و کارهای کوچک، خرده فروش ها، کم‌توان‌ها، خانواده‌های بی‌بضاعت را حمایت کند.
به گفته رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، طراحی ساماندهی برای استفاده بهینه همه‌جانبه فرهنگی، اقتصادی و مدیریت با بهره‌وری بالا از کمک های مردم، دولت، نهادهای عمومی دولتی و غیردولتی می‌توانند در این زمینه کمک کنند؛ البته که عزت مردم باید حفظ شود و نباید این مسائل تبدیل به تبلیغات شود چرا که با عزت فرهنگی، اجتماعی و اخلاق اسلامی ما هم در تغایر است.
قبادی افزود: این روزها شاهد فوران اظهارنظرات نخبگان، دانشمندان و صاحب‌نظران حوزه‌های علوم انسانی و هنر در این حوزه هستیم ولی هیچ موضوع‌بندی صورت نگرفته است؛ اگر فردا کسی به مسأله‌ای مراجعه کند، دوباره کاری صورت می‌گیرد در حالی که می‌توانیم با طراحی یک پرتال جامع در زمینه ابعاد انسانی، اجتماعی و فرهنگی کرونا به آنها سامان دهیم.
وی گفت: بعد از 2 ماه بررسی و مطالعه، با توجه به تجربه‌ای که پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در زمینه پایگاه ها داده‌ای گوناگون و به ویژه پرتال جامع علوم انسانی دارد و مرجع منحصر به فرد در زبان فارسی جهانی است همچنین با توجه به حضور دانشمندان متعهد و علاقه‌مند به سرنوشت مسائل و مباحث مردم ایران و تخصص‌های بین رشته‌ای که در پژوهشگاه وجود دارد، در هیأت رئیسه تصویب کردیم که برای نخستین بار پرتال جامع علوم انسانی مربوط به مطالعات ابعاد انسانی، اجتماعی و فرهنگی کرونا را در ایران راه‌اندازی کنیم. 
قبادی تأکید کرد: این پرتال می‌تواند در سطوح طبقه‌بندی شود و علمی پژوهشی یا علمی ترویجی باشد؛ گزاره‌ها و یادداشت‌های علمی را در خود جای دهد و حتی شامل ثبت خاطرات، فداکاری پزشکان، پرستاران، کادر درمانی و ملت ایران باشد.
وی افزود: با توجه به مجموعه تمهیدات، توانایی‌ها و احساس تعهدی که پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نسبت به سرنوشت مردم دارد، این پرتال به عنوان مسئولیت شناسی اجتماعی تصویب شد که به زودی آن را معرفی و با هماهنگی وزارت علوم به صورت مجازی افتتاح می کنیم.
به گفته رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سعی می کنیم وزارت امور خارجه، سازمان یونسکو و آیسسکو هم در راه‌اندازی این سامانه مشارکت داشته باشند و ابعاد بین‌المللی کار را هم تقویت کنیم.

کلید واژه ها: دکتر قبادی پرتال علوم انسانی کرونا پژوهشگاه ihcs research center پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی


نظر شما :