آرشیو اخبار

گزارش پنل «درس‌های اقتصادی بحران کرونا - The Economic Lessons of the COVID-۱۹ Crisis» گالری

در پی انتشار پاندمی کرونا (COVID‐۱۹)، یک بحران فراگیر بهداشتی- اجتماعی- اقتصادی تمام کشورهای دنیا را درگیر کرده و آثار اقتصادی مخرب قابل ملاحظه‌‌ای را برجای گذاشته است. در این راستا، نکته مهم این است که کووید ۱۹ نه اولین پاندمی در طول تاریخ حیات بشری بوده و نه آخرین آن خواهد بود. بنابراین درک درست از آثار و ابعاد اقتصادی این بحران و مستندسازی و چاره‌‌اندیشی‌‌های مؤثر در راستای کنترل آثار مخرب این پاندمی، می‌‌تواند برای آینده و نسل‌‌های آتی درس‌‌های ارزشمندی را به همراه داشته باشد.

ادامه مطلب

گزارش نشست تخصصی «فرصت‌ها و چالش‌های دورکاری در دوران پاندمی کرونا»

نیمی از کارکنان دورکار در ایام کرونا، مایل‌اند تا دورکاری را حداقل برای چندروز در هفته، حتی پس از پایان همه‌گیری ادامه دهند. به‌کارگیری نرم‌افزار‌های رصد فعالیت کارکنان دورکار در ایام پاندمی با بهرهگیری از الگوریتم‌ها و نرم افزار‌های هوش مصنوعی در جهان افزایش داشته است.

ادامه مطلب

گزارش پنل «مهارت خواندن متن ادبی» در دانشگاه مازندران

نظام آموزشی با غفلت از این مهم، به عنوان ‌مسئله، همواره سبب تداوم رویکرد سطحی‌نگر شده و زمینه‌‌ای برای رشد عقلانیت و تفکر انتقادی فراهم نمی‌کند این نوع نگاه به‌‌‌ویژه در رشته‌ی ادبیات که خواندنی در سطوحی دیگر و ابعادی دیگر را مطالبه می‌‌‌کند، تأمل‌‌‌برانگیز و چه‌بسا نگران‌‌‌کننده است.

ادامه مطلب

گزارش پنل « گفت‌وگو درباره‌ی نشریه‌ی روش‌شناسی علوم انسانی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه»

ضرورت توجه نشریه به رساله‌هایی که در حوزه‌ی روش‌شناسی رشته‌های مختلف علوم انسانی ازجمله علوم اجتماعی تحریر می‌شود و انعکاس محتوای این رساله‌ها در قالب مقاله در نشریه ... کمیته‌ی روش‌شناسی علوم انسانی تلاش می‌کند با توجه به کلان مسئله‌های مرتبط با روش‌شناسی علوم انسانی، مشکلات موجود در ارتباط با روش‌شناسی را در حوزه‌های مختلف علوم انسانی اعم از اقتصاد، فلسفه، تاریخ، روان شناسی، علوم اجتماعی و علوم سیاسی و ... بررسی کند و راهکارهایی را که می‌توان در جهت بهبود امور اندیشید، ارائه دهد.

ادامه مطلب

گزارش پنل «روش‌های پژوهش اجتماعی در دوران کرونا و پساکرونا: تحولات و چالش‌‌ها»

کووید-۱۹ صرفاً یک پاندمی پزشکی یا اپیدمیولوژیک نیست، بلکه یک واقعه‌ی اجتماعی تمام عیار و فراگیر است که نظم اجتماعی جاری را به چالش کشیده و مناسبات فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی جدیدی را رقم زده است

ادامه مطلب
گروه تاریخ شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی برگزار کرد؛

گزارش پنل «علوم تاریخی و مسئولیت اجتماعی»

امروز پس از یکسال جامعه‌ی بشری همچنان در کریدور کرونا، حیاتی در حال استحاله را تجربه می‌کند که تا همین جای کار، سهم تأثیر آن در مقابل دیدگان متحیر مورخین همچنان در اما و اگر، در حال تأثیر و تأثر است. زمانی‌که جامعه‌ی بشری و به‌تبع ایران از این ممر سر بیرون برآورد با دنیای اصحاب کهف پس از بیداری روبرو است.

ادامه مطلب

گزارش دومین پنل «تجربه‌های علوم انسانی و هنر در جامعه کنونی»

در سخن از نقش دانشنامه‌ها در پیش‌بینی آینده، باید گفت، آن‌چه در علم امروزی به‌عنوان آینده‌پژوهی شناخته می‌شود، از فنون و شگردهایی بهره می‌گیرد که بسیاری از آنها کاملاً در ساختار دانشنامه‌ها مطرح و قابل تحقق هستند و دانشنامه‌ها با مدیریت هوشمندانه و نظام‌مند می‌توانند شرایطی را فراهم آورند که اطلاعات ارائه شده از گذشته و حال، در خدمت پیش‌بینی وضع آینده قرار گیرند.

ادامه مطلب
در پنل «موزه‌ها و پاندمی کووید-۱۹: چالش‌ها و فرصت‌ها» مطرح شد؛

دکتر برومند: موزه‌ها در معرفی و حفظ هویت جامعه نقش انکارناپذیری دارند

موزه‌ها به‌عنوان یکی از نهادهای فرهنگی بنیادین، در معرفی و حفظ هویت جامعه نقش انکارناپذیری را ایفا می‌کنند و اطلاع‌رسانی، آموزش و انتقال مضامین فرهنگی، بینا فرهنگی ازجمله فعالیت‌های آنها به شمار می‌رود.

ادامه مطلب

گزارش کارگاه «اصطلاح شناسی، ویژگی‌ها و کلیات»

تبارشناسی دوگانه تاریخ انگاره در اندیشه جدید فلسفی و تاریخ پژوهی نوین و تمایز و نسبت تاریخ انگاره با رویکردهای نوین در مطالعات اسلامی مانند معناشناسی، ریشه شناسی، انسان شناسی و ... موضوعاتی بود که در بخش اول تدریس شد.

ادامه مطلب
برگزاری مراسم اختتامیه‌ی هفته‌ی پژوهش و اعلام نفرات برتر و پژوهشگران برگزیده

برگزاری مراسم اختتامیه‌ی هفته‌ی پژوهش و اعلام نفرات برتر و پژوهشگران برگزیده گالری

دکتر علیرضا ملایی‌‌توانی معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی در سخنان خود شرایط امروز جامعه را با شرایط یک‌قرن پیش مقایسه و ابراز امیدواری کرد، با وجود امکانات دانشگاهی و ارتباطی گسترده در کشور مشکلات جامعه در قرن پیش‌رو کاهش یابد.

ادامه مطلب

پنل «تجربه‌های علوم انسانی و هنر در جامعه کنونی» و رونمایی از کتاب «عصب- روانشناسی زبان» برگزار می‌شود

پژوهشکده‌ی دانشنامه‌نگاری در روز سه‌شنبه، ۲۵ آذر ۹۹ برگزار می‌کند؛ پنل «تجربه‌های علوم انسانی و هنر در جامعه کنونی» و رونمایی از کتاب «عصب- روانشناسی زبان» به‌مناسبت هفته‌ی پژوهش برگزار می‌شود.

ادامه مطلب