در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید مطرح شدکرد

رئیس جمهور: دانشگاه باید اتاق فکر دولت باشد

۲۰ مهر ۱۴۰۰ | ۱۷:۵۳ کد : ۲۱۴۰۱ مهم‌ترین اخبار
تعداد بازدید:۱۵۰
رئیس جمهور گفت: دانشگاه باید قبل از دیگران ببینید، بشنود، رصد کند و به موقع هشدار و راه‌کار بدهد. به دانشگاه نه به عنوان مجموعه‌ی آموزشی در حاشیه، بلکه به عنوان مرکز ایجاد تحول نگاه می‌کنیم. باید مأموریت دانشگاه بازتعریف شود. مسئله‌ی خشونت، معنویت، اضطراب و... راه‌کارهایش باید با علوم انسانی پیدا شود
رئیس جمهور: دانشگاه باید اتاق فکر دولت باشد

رئیس جمهور: دانشگاه باید اتاق فکر دولت باشد

مسئله‌ی خشونت، معنویت، اضطراب و... راه‌کارهایش باید با علوم انسانی پیدا شود

سید ابراهیم رئیسی در مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه در سال ۱۴۰۰ _ ۱۴۰۱ با ابراز امیدواری نسبت به اینکه این سال تحصیلی متفاوت از سال‌های پیش و همراه با برداشتن گام‌های بلند باشد، گفت: در سند بالادستی گام دوم انقلاب اسلامی موضوع علم و پیشرفت علمی مورد تأکید قرار گرفته است و کشور با دانشگاه‌ها و اساتید فعال می‌تواند جایگاه رفیع تری پیدا کند.
رئیسی افزود: ما نیازمند تحول هستیم، این تحول باید علم پایه باشد، اگر نباشد می‌شود "سلیقه"؛ باید مرکز تحول در کشور دانشگاه باشد. مسائلی که در کشور و در سطوح مختلف داریم باید مورد توجه دانشگاه قرار بگیرد. اول، مسئله خوب فهم شود و بعد راه حل پیدا شود. دانشگاه باید اتاق فکر دولت باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: دانشگاه باید قبل از دیگران ببینید، بشنود، رصد کند و به موقع هشدار و راه‌کار بدهد.
وی گفت: به دانشگاه نه به عنوان مجموعه‌ی آموزشی در حاشیه، بلکه به عنوان مرکز ایجاد تحول نگاه می‌کنیم.

باید مأموریت دانشگاه بازتعریف شود 

رئیس جمهور گفت: باید در مأموریت دانشگاه باز تعریف صورت گیرد تا به مرجعیت علمی در جهان تبدیل شویم.
رئیسی در ادامه‌ی سخنانش در مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها افزود: مدینه‌ی فاضله یا آرمانشهری که بخواهد سنگ بنای آن اخلاق، معنویت، عدالت و دین‌مداری و ... باشد بدون دانشگاه امکان ندارد.
وی با تأکید بر ضرورت پرورش نیرو‌های انسانی در دانشگاه، گفت: باید بازتعریف و بازنگاهی در ماموریت دانشگاه صورت بگیرد؛ چرا نتوانیم مرجعیت علمی در جهان داشته باشیم؟ این دست یافتنی است. با این تعداد از فرهیختگانی که داریم حتمأ دست یافتن به مرجعیت علمی امکان پذیر است، چون در برخی حوزه‌ها توانستیم جایگاه ارزش‌مندی پیدا کنیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه در دوران کرونا دانشگاه خوش درخشید، افزود: علاوه بر رسیدن به واکسن کرونا باید به درمان قطعی کرونا هم برسیم.

آقای رئیسی با تأکید بر ضرورت توجه به سخنان و اندیشه‌های نو گفت: جای کرسی‌های آزاد اندیشی و نظریه پردازی در دانشگاه است. شاید سخنی از زبان شاگردی شنیده شده باشد که از استاد شنیده نشده؛ این نباید مورد بی‌توجهی قرار بگیرد.
وی ادامه داد: در رابطه با علوم انسانی نیازمند کار جدی هستیم؛ مسئله‌ی خشونت، معنویت، اضطراب و... راه‌کارهایش باید با علوم انسانی پیدا شود.
رییس جمهور خطاب به دانشگاهیان گفت: آن‌چه در برنامه‌ی دولت برای شکل‌گیری ایران قوی گفته‌ایم، نیازمند تولید علم با قدرت است. قدرت فقط در ساخت موشک نیست، هرچند که همین باعث افتخار است، اما در بسیاری از حوزه‌ها باید کار شود.
رئیسی با اشاره به اینکه اقتصاد دریا، گردشگری، فضای دیجیتال و... نیازمند کار جدی است تصریح کرد: در آسیا کشور‌های اطراف ما به اندازه‌ی نفت ما از فضای دیجیتال درآمد دارند.
وی با بیان اینکه نیاز امروز دولت این است که "علم" پایه باشد، گفت: دانشگاه‌های تهران و همه‌ی کشور باید حس همکاری با دولت از جهت مسئله‌شناسی داشته باشند. در کشور در برخی حوزه‌ها کمبود داریم، اما با کار علمی می‌توانیم این کمبود را جبران کنیم.
رئیس جمهور به استفاده از فرصت دانشگاه در زمان مدیریتش در آستان قدس رضوی اشاره کرد و گفت: با استفاده از کار علمی دانشگاه فردوسی کار‌های متفاوتی انجام دادیم. همچنین وقتی سال ۷۵ به سازمان بازرسی رفتم دیدم علمی نیست، با دانشگاه تهران صحبت کردم، بازرسان را به دانشگاه تهران آوردم؛ لذا از همان سال بازرسی‌های مبتنی بر علم آغاز شد؛ امروز در حوزه‌های مختلف نیازمند این کار هستیم. دانشگاه برای کمک به میدان بیاید و نقش ایفا کند.
وی افزود: مسئله‌ی رفع مشکلات دانشگاه را وزرا دنبال کنند. متناسب‌سازی حقوق کلیه‌ی کارکنان دولت بدون چانه‌زنی بخشی باید انجام شود. باید نظام عادلانه‌ی پرداخت را ایجاد کنیم و متناسب‌سازی با توجه به تورم صورت بگیرد.
آقای رئیسی ادامه داد: به آینده باید بسیار امیدوار بود. ما در کشور بن‌بستی نداریم. صنعت دفاعی و هسته‌ای ما بیشتر مورد تحریم بوده، اما بیشترین پیشرفت را داشته است؛ پس می‌توان با وجود تحریم کار کرد. ما از اصحاب "ما می‌توانیم" هستیم و هیچ مانعی را مانع نمی‌دانیم. شعار "جهاد علمی" شعار خوبی است. دشمن نمی‌خواهد ما به فرمول‌های علمی برسیم.

وی با تأکید بر اینکه پیشرفت دانشگاه امسال باید با سال قبل متفاوت باشد افزود: هم جذب دانشجو و هم تحقیقات باید هدف‌مند و مرتبط با نیاز جامعه باشد. پایان‌نامه‌هایی هست که در کتابخانه‌ها خاک می‌خورد. تحقیق در دانشگاه باید تقاضا‌محور باشد و از دستگاه‌ها گره‌گشایی کند.

رئیس جمهور همچنین خطاب به دانشجویان اظهار داشت: به دانشجویان می‌گویم به آینده امیدوار باشید و هرچه بخواهند عرصه را بر ما تنگ کنند ما آینده را روشن می‌بینیم و این نیازمند جهاد علمی و عملی است.
اقای رئیسی در پایان با اشاره به دغدغه‌های مطرح شده گفت: حتما حرف تشکل‌های دانشجویی را می‌شنوم و از دغدغه‌ها و نکاتشان استفاده کنم. باز به جمع دانشجویان خواهم آمد و دغدغه کارمندان هم مطلب قابل بررسی است.

کلید واژه ها: رئیس جمهور رئیسی مراسم آغاز سال تحصیلی جدید


نظر شما :