پیش‌نویس آیین‌نامه‌ی جذب محققان پسادکتری در پژوهشگاه‌ها تدوین شد

۰۵ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۵ کد : ۱۹۶۵۶ مهم‌ترین اخبار
تعداد بازدید:۹۵۹
پیش‌نویس آیین‌نامه‌ی جذب محققان پسادکتری در پژوهشگاه‌ها تدوین شد

پیش‌نویس آیین‌نامه‌ی جذب محققان پسادکتری در پژوهشگاه‌ها تدوین شد

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر ضرورت استفاده حداکثری از ظرفیت پژوهشگاه‌ها و جذب محققان پسادکتری ابراز امیدواری کرد که با همکاری امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه، از اعتبارات سالیانه، برنامه فعالیتی ذیل ردیف بودجه مؤسسات پژوهشی جهت جذب محققان پسادکتری منظور شود.
 

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دبیرخانه‌ی مجمع پژوهشگاه‌های ملی کشور، دکتر غلامحسین رحیمی روز سه‌شنبه 4 شهریورماه 1399، در دهمین نشست سال جاری مجمع پژوهشگاه های ملی که به میزبانی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار شد، با تشکر از اقدامات صورت گرفته توسط مجمع پژوهشگاه های ملی کشور در خصوص تدوین آیین نامه پسادکتری، وجود این آیین نامه را جهت ساماندهی امور در پژوهشگاه ها و دانشگاه‌ها ضروری دانست.
وی با تأکید بر ضرورت اختصاص اعتباری ویژه جهت جذب محققان پسادکتری در بودجه پژوهشگاه ها تصریح کرد: باید زمینه‌ای فراهم شود که بتوان از بودجه دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی نیز در این زمینه استفاده کرد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی خاص پژوهشگاه‌ها بر ضرورت ساماندهی فرایند جذب دانشجو در پژوهشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: ساماندهی این حوزه نیازمند بحث جدی و مبسوطی است که در اولین فرصت صورت خواهد گرفت و منطقاً پژوهشگاه‌ها نباید در پذیرفتن دانشجوی دکتری همانند دانشگاه‌ها عمل کنند و باید بر حسب ضرورت و به صورت هدف‌مند نسبت به راه‌اندازی رشته‌هایی که در دانشگاه‌ها وجود ندارد اقدام کنند.
دبیر شورای عالی عتف در پایان با اشاره به ظرفیت‌های نهفته این شورا در جذب اعتبارات لازم برای پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و ضرورت بهره گیری از این امکان، نکاتی را مطرح کرد و مقرر شد، سازوکار دقیق این اقدام در جلسات آتی مجمع ملی پژوهشگاه‌ها بررسی شود.
همچنین در این جلسه که با حضور رؤسای مجمع برگزار شد، پس از خیرمقدم دکتر نکومنش، رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی، دکتر حسین میرزائی، دبیر مجمع گزارشی از اقدامات مجمع در قالب چهارکارگروه پسادکتری و دستیاری پژوهشی (با مسئولیت دکترزهرا رنجبر، رئیس پژوهشگاه رنگ)، کارگروه بودجه و منابع انسانی (با مسئولیت دکتر نسرین نورشاهی، رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی)، کارگروه ماموریت گرایی و تشکیلات (با مسئولیت دکتر نکومنش، رئیس پژوهشگاه پلیمر و دکتر جعفری، رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله) و کارگروه تجاری سازی (با مسئولیت دکتر عشوری، رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران) و مشارکت تمام رؤسای پژوهشگاه‌ها که طی یک ماه گذشته جلسات متعددی داشته‌اند ارائه کرد.
در ادامه، دکتر رنجبر، مسئول کارگروه پسادکتری و دستیاری پژوهشی، پیش‌نویس آیین‌نامه پسادکتری را مطرح و پس از ارائه‌ی نقطه نظرات اعضا مقرر شد این آیین‌نامه حداکثر تا پایان شهریورماه با همکاری دکتر شریفی، مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری پژوهشی معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم نهایی شده و توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ شود.

 

کلید واژه ها: آیین‌نامه‌ی جذب پیش‌نویس آیین‌نامه‌ی جذب محققان پسادکتری در پژوهشگاه‌ها پژوهشگاه ihcs research center پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی


نظر شما :