گزارش پیش همایش ملی استاد شهید مرتضی مطهری و مطالعات قرآنی معاصر

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۵ کد : ۱۶۸۹۰ خبر و اطلاعیه
تعداد بازدید:۱۹۲۷
در این نشست از دو کتاب استاد مطهری با عنوان «شناخت از نظر قرآن » و «جامعه و تاریخ در قرآن» رونمایی شد.

نخستین پیش همایش ملی استاد شهید مرتضی مطهری و مطالعات قرآنی معاصر روز  سه شنبه 18 اردیبهشت 97 در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی  برگزار گردید.در این مراسم که  به دعوت انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی ، کرسی مطهری پژوهی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید  مطهری برگزارشده بود اساتید و صاحب نظران مؤسسات قرآنی  و دانشگاه های ایران شرکت داشتند و نقطه نظرات خود را در در خصوص تنظیم امور همایش سال آینده و نیز چگونگی همکاری دانشگاه ها و نهاد های مختلف بیان کرد.

 نخستین سخنران پیش همایش جناب آقای دکتر حسینعلی قبادی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بودد که ضمن خوش آمدگویی به حاضران به  تأثیر   اندیشه  و آثار استاد شهید  مطهری بر رشد دین گرایی در بین دانشگاهیان به ویژه در دهه 50   اشاره کرد و گفت: شهید مطهری به مثابه یک مصلح و اندیشمند دینی  نیازهای زمان خود را به خوبی درک کرده و در جهت یافتن پاسخ مناسب تلاش کردند. سپس دکتر فروغ پارسا مسئول پژوهشکده مطالعات قرآنی و رئیس انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی به عنوان میزبان این نشست ضمن تشکر از حضار از خدمات  استاد  شهید مطهری به مثابه  معمار و نظریه پرداز برجسته انقلاب اسلامی ایران تجلیل نمود و بر نقش  ایشان در تحول تاریخ اندیشه دینی شیعی  تأکید کرد و گفت: استاد شهید مطهری در حیات علمی خود موفق شد مکتب اعتقادی ویژه ای را بنیان گزاری کند که مبانی هستی شناسانه ، معرفت شناسانه و روش شناسانه آن با دقت و عمق علمی تبیین شده است. به اعتقاد پارسا آموزه های قرآن کریم جان مایه همه آثار استاد مطهری است  و به همین دلیل اندیشه ها و دیدگاه های قرآنی استاد  می تواند نقطه عزیمت و محور یک همایش ملی باشد. دکتر پارسا با اعلام این مطلب که همایش استاد شهید مطهری و مطالعات قرآنی معاصر سال آینده برگزار خواهد شد از حاضران دعوت کرد درخصوص محور های پیشنهادی همایش نظرات خود را ابراز کنند. سپس دکتر مالک شجاعی جشوقانی  دبیر کرسی مطهری پژوهی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ضمن تجلیل از مقام شامخ استاد شهید مطهری از حاضران درخواست کرد که در فرصت کوتاه ایده های خود در خصوص همایش سال آینده را مطرح کنند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد علی مهدوی راد، عضو هیأت علمی پردیس فارابی دانشگاه تهران  یادادشت‌های مغفول مانده‌ی استاد مطهری را موضوع سخنرانی خود قرار داده و گفتند: در بین یادداشت های استاد که در مجموعه آثار وی به چاپ رسیده است عنوان« قرآن در قرآن» بسیار قابل توجه است. شهید مطهری در این قسمت 85 آیه را مطرح کرده اندکه باید مورد توجه و ارزیابی قرار گیرد.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید محمد علی ایازی مدیر گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات  ضمن اشاره به بایسته‌های پژوهشی در مورد آثار قرآنی شهید مطهری،  نگرش استاد به جایگاه انسان و تبیین اقناعی مسائل در سنت آموزشی استاد را به عنوان دو ویژگی مهم و تأثیرگذار در تحلیل  آثار ایشان تلقی کرد. دکتر ایازی نیز بر توجه به یادداشت های استاد که در مجموعه آثار 15 جلدی به چاپ رسیده ، تاکید کرد.

دکتر سید هدایت جلیلی مدیر گروه رشته علوم قرآن و حدیث دانشگاه خوارزمی نیز با اشاره به نیاز جامعه امروزی به آراء و آثار استاد مطهری گفت:« در زمینه تفسیر پژوهی، روش و گونه های ارزشمندی در آثار استاد وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که  این روش ها و گونه‌ها می تواند منبع خوبی برای مطالعات قرآنی معاصر باشند.ـ»

دکتر محمدعلی فتح الهی عضو هیآت علمی پژوهشگاه علوم انسانی به عنوان سخنران بعدی این نشست طی سخنان کوتاهی توجه حاضران را به برخی از تعاریف و مثال‌های مورد کاربرد استاد معطوف کرده و بیان کرد: «در این زمینه بطور مثال می‌توان به تشبیه قرآن به طبیعت  و شناخت اسرار آن در طول زمان که فضایی نو و گونه‌ای جدید از نگرش به قرآن را بدست می‌دهد، اشاره کرد».

حجت الاسلام آقای دکتر سید رضا مؤدب مدیر گروه رشته علوم قرآن وحدیث دانشگاه قم نیز روش‌ها و رویکردهای تفسیری استاد را به عنوان مهمترین محور که باید در همایش مورد توجه قرار گیرد، مطرح کرد. وی همچنین ضرورت برگزاری این همایش ابراز امیدواری کرد که دانشگاه قم بتواند همکاری خوبی با همایش سال آینده داشته باشد. دکتر جعفر نکونام از اعضاء هیات مدیره انجمن ودانشیار دانشگاه قم نیز از دیگر سخنرانان پیش همایش بود وی خاطرنشان کرد: توجه به بستر تاریخی و شرایط زمانی تالیف و تدوین آثار استاد، نوآوری در نظریه پردازی و ضرورت تمرکز بر آن، رویکرد انتقادی به اندیشه‌های استاد، توجه و بررسی خاستگاه ظهور و بروز شخصیت علمی استاد باید مورد نظر قرار گیرد. دکتر کوکب، مدیر اجرایی بنیاد علمی فرهنگی استادشهید مطهری آخرین سخنران پیش همایش بود که ضمن تشکر از برگزاری این نشست، گزارش مختصری از فعالیتهای بنیاد ارائه داد. در پایان از دو کتاب استاد مطهری با عنوان «شناخت از نظر قرآن » و «جامعه و تاریخ در قرآن» رونمایی شد.

کلید واژه ها: پیش همایش ملی استاد شهید مرتضی مطهری مطالعات قرآنی معاصر شهید مطهری پژوهشگاه ihcs research center پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی


نظر شما :