نخستین نشست تطبیق تحقیقات علوم انسانی با نیازهای جامعه برگزار شد

۰۶ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۹:۴۱ کد : ۹۵۴۸ خبر و اطلاعیه
تعداد بازدید:۱۰۳۷
نخستین نشست تطبیق تحقیقات علوم انسانی با نیازهای جامعه برگزار شد


نخستین نشست تطبیق تحقیقات علوم انسانی با نیازهای جامعه با حضور تعدادی از اساتید  و دانشجویان پژوهشگاه توسط معاونت فرهنگی- اجتماعی در روز سه شنبه پنجم اسفند ماه در سالن ادب  برگزار شد .  در ابتدای این نشست معتمدی مدیر برنامه ­ریزی فرهنگی- اجتماعی  پژوهشگاه تأکید کرد که در این نشستها، پایان­ نامه هایی که کاربردی تر هستند و به مسائل روز جامعه نزدیک ترند، امکان ارائه دوباره تحقیقاتشان فراهم می­شود تا هم اساتید و هم رسانه­ها در جریان نتایج تحقیقات علوم انسانی قرار گیرند. پس از آن خانم شقایق شهبازی ، کارشناس ارشد علوم اقتصادی پایان نامه خود را با عنوان «عوامل موثر در رفتار کارآفرینانه مدیران دانشگاهها» تشریح کرد. وی در ابتدا  با تبیین نگاههای مختلف به مبحث کارآفرینی گفت:  کارآفرینی حرف اول را در رشد و توسعه اجتماعی می زند .  چیزی که  اول از کارآفرین به ذهن می رسد کسی است که شغل ایجاد میکند، مثل مدیر کارخانه ها یا مدیران شرکت و دانشگاهها و... ، اما در واقع کارآفرین حتماًٌ کسی نیست که شغل ایجاد می­کند، بلکه کسی است که ساختار شکنی و سنت شکنی می کند و در کنار اینها شغلی را نیز ایجاد می کند .  خصوصیات کارآفرینی ذاتی است اما می تواند اکتسابی هم باشد .  بهرحال یکی ازعلتهای عدم توسعه کشور آن است که کشور به لحاظ کارآفرینی دچار ضعف  است، چراکه امروزه اقتصاد دانش بنیان که در آن  یا کالاهای جدید و یا کالاهای قدیم به شیوه­های جدید تولید می­شوند، منجر به توسعه یک کشور می­شود.

وی افزود : عوامل موثر برکارآفرینی به دو گروه مستقل و درون سازمانی تقسیم می شود و آن چیزی که در پژوهش ما بیشترمد نظر  بوده، عوامل درون سازمانی است . در درون یک سازمان نیز، در تمام تغییرات و تحولات، مدیران نقش کلیدی دارند و در میان این مدیران ، مدیران میانی جایگاه ویژه ای دارند .  این مدیران  میانی هستند که فرهنگ کارآفرینی را ایجاد می کنند . مدیران می­توانند به افراد شوق و انگیزه بدهند و  یا با گفتن جملاتی نظیر«کاری که من گفتم بکن» شوق و انگیزه و تحرک برای کارآفرینی را سرکوب کنند. ما باید ببینیم چه عواملی باعث می­شود که مدیر میانی که از یکسو با بدنه کارمندان در تماس است و از سوی دیگر با مدیران ارشد در ارتباط است، ویژگی کارآفرینی پیدا می­کند و در دیگران هم این ویژگی را ارتقا می­دهد. زیرا خصوصیاتی که یک سازمان دارد، مدیر  و کارمند  را تحت تأثیر قرار می­دهد.

وی در ادامه با اشاره به عوامل برون سازمانی در ایجاد روحیه کارآفرینی خاطرنشان کرد: قوانین و مقررات مانند مجوزها و گواهی­نامه ها می­تواند در انگیزه کارآفرینی موثر باشد. علاوه بر این نقش دولت در کارآفرینی بسیار مهم است . به عنوان مثال بازار دچار یک نقص ذاتی است و با گسترش فرهنگ سودآوری، بستر مناسب برای کارآفرینان را از بین می­برد. لذا این دولت است که می­تواند از طریق تقویت نهادها، نقص بازار را از بین ببرد. در هر صورت  وقتی فضای کلان جامعه کارآفرینی را تضعیف کند، فرد ناچار به تسلیم در برابر شرایط است.

وی سپس به تشریح عوامل درون سازمانی پرداخت و پنج عامل را  به عنوان عوامل اصلی معرفی نمود. خانم شهبازی عامل اول را حمایت مدیریتی دانست  و افزود: اینکه مدیران کلان تا چه اندازه از کارهای نو و ایده های نو حمایت می­کنند، بسیار حائز اهمیت است. این کارشناس ارشد اقفتصادی عامل دوم را  پاداش و تقویت  انگیزه عنوان کرد و گفت: وقتی من می دانم در ازای کاری که انجام می دهم، پاداش می گیرم، کار را مفید تر و با اشتیاق تر انجام می دهم. وی آزادی عمل و استقلال کاری و دسترسی زمان را سومین  و چهارمین عامل دانست و تأکید کرد که کاری که  خلاقانه و روزآمدانه انتخاب شود، خیلی مفید تر خواهد بود. وی آخرین عامل را مرزهای سازمانی در تعامل با محیط معرفی کرد و گفت: درست است که باید دست کارآفرین باز باشد، امادر عین حال که آزادی ها باید باشد ،چهارچوب سازمانی هم باید مشخص باشد تا کارآفرین بداند مرزهای سازمان تا کجا اجازه فعالیت به او می­دهد، ضمن آنکه سازمان باید انعطاف لازم را داشته باشد.

خانم شهبازی با تشریح نحوه انجام تحقیق در دو حوزه درون سازمانی و برون سازمانی خاطرنشان کرد: نتایج تحقیق نشان می­دهد که تورم  بالا به فضای کارآفرینی ضربه می­زند، چراکه قدرت ریسک را از کارآفرین می­گیرد. علاوه بر این سیاستهای معافیت مالیاتی می­تواند کارآفرین را برای کارهای جدید ترغیب کند. وی نرخ ارز بالا را از دیگر عوامل آسیب ­زا برای کارآفرینی عنوان کرد و تنها عامل مثبت در بین عوامل برون سازمانی را سیاست واردات عنوان کرد که تا حدودی باعث شده است که افراد با کیفیت کالاهای خارجی آشنا گردند.

وی نتایج تحقیق را در حوزه درون سازمانی قابل تأمل دانست و گفت:  پرسشنامه ای که مدیران پر کرده اند، نشان می­دهد که حمایت مدیریت چندان جدی نیست و مدیران بالادستی تنها انجام کار را می­خواهند. علاوه بر این، مدیران میانی دانشگاهها معتقدند که سیستم پاداش و تقویت بسیار ضعیف بوده و بر اساس شایستگی داده نشده است. پاداش از نوع ترفیع ، مالی و  ... بیشتر بر اساس روابط بوده است . وی در عین حال افزود: نتایج نشان می­دهد که  عوامل آزادی وقت و چارچوب مشخص به نسبت وجود داشته  و دست مدیران تا حدودی بازگذاشته شده است. وی در پایان خاطر نشان کرد: متأسفانه دانشگاهها تأثیر آنچنانی بر رفتار کارآفرینانه نداشته و در مواردی آن را تضعیف نموده اند.

در پایان این جلسه، پس از پرسش و پاسخ با چندتن از حاضران، خانم دکتر بروجردی معاون فرهنگی- اجتماعی ضمن تشکر و قدردانی از خانم شهبازی جهت ارائه خوب طرح تحقیقاتی خود، اظهار امیدواری کرد که این جلسات ادامه پیداکند. در انتها نیز هدیه ­ای جهت یادبود از طرف معاون فرهنگی- اجتماعی به ایشان اهدا شد.

 

فایل های ضمیمه

کلید واژه ها: پژوهشگاه ihcs research center پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی


نظر شما :