برگزاری همایش یک‌روزه: ایران و چین: مناسبات فرهنگی و تمدنی

۰۳ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۴:۴۵ کد : ۹۵۳۰ خبر و اطلاعیه
تعداد بازدید:۱۰۷۶
برگزاری همایش یک‌روزه: ایران و چین: مناسبات فرهنگی و تمدنی

انجمن ایرانی تاریخ با همکاری جمعی از ایران‌شناسان و نهادهای مرتبط در چین و دستگاه‌های علمی و اجرایی در ایران، برای برگزاری یک سلسله همایش با موضوع کلی «ایران و چین: مناسبات تمدنی وفرهنگی» رایزنی‌های گسترده‌ای را انجام داده تا هر دو سال یک­بار با حضور شخصیت‌های برجسته علمی، به مباحث مختلفی در عرصه مناسبات فرهنگی ـ تمدنی ایران و چین بپردازند. نخستین برنامه از این نشست‌ها، به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و انجمن ایرانی تاریخ، روز چهارشنبه ششم اسفندماه در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. در این برنامه‌ یک روزه، در مجموع دوازده سخنرانی توسط استادانی از رشته‌های تاریخ، ادبیات وهنر ارائه می‌شود.

به گفته دکتر محمدعلی کاظم‌بیگی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و دبیر علمی همایش: «بیش از بیست قرن رابطه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی پرفراز و نشیب میان دوحوزه سیاسی  - فرهنگی ایران و چین،  برگزاری چنین همایشی را گوشزد می‌سازد. لذا انجمن ایرانی تاریخ براساس وظایف و اهداف خود و نیز با عنایت به جایگاه مناسبات مذکور در تحولات تاریخی در هر دو کشور شایسته دید که با برگزاری همایشی راه را    چین و نیز از پیامده­ای آن هموار کند تا افزون بر گسترش معرفت تاریخی، موجبات تعامل پایدار میان دو حوزه فرهنگی ـ تمدنی ایران و چین فراهم شود. پیامد این تصمیم، تشکیل جلسات متعدد به­منظور تعیین محورهای همایش، تشکیل هیئت علمی ودبیرخانه همایش و نیز کوشش برای جلب مشارکت مراکز علمی و مؤسسات علاقمند در این مهم بود. حاصل این تلاش و استقبال علاقمندان و پژوهشگران، دریافت ده‌ها مقاله و چکیده و مقاله بود که منتخب آنان بر اساس نظر داوران و هیئت علمی در قالب سخنرانی و ویژه‌نامه همایش تنظیم شده است».

از جمله سخنرانی‌ها و مقالاتی که در این همایش یک روزه در دانشگاه تهران ارائه خواهد شد عبارت­اند از:

دکترداریوش رحمانیان، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، با موضوع ختای‌نامه و اندیشهٔ حکومت قانون؛ دکترصفورا برومند، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، با موضوع جامعه نستوری؛ نخستین مهاجرنشین ایرانی در چین (سده هفتم میلادی)؛ دکتر ایرج نیک‌سرشت، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، با موضوع : بررسی تطبیقی براساس آرایتوبی. ای. هاف؛ دکتر محسن جعفری، ‌مذهب عضو هیئت علمی کتابخانه ملی ایران، با موضوع گور مزار سغدی در چین؛ دکترجواد مرشدلو با موضوع رویکرد فرهنگی چین به آسیای مرکزی در دههٔ اخیر و موقعیت ایران: یک بررسی مقایسه‌ای؛ دکتر اشرف‌السادات موسوی‌لر، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا (س)، با موضوع مطالعه تطبیقی نقش خورشید و ماه در اساطیر ایران، چین و ژاپن؛ دکتر الهام ملک‌زاده، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، با موضوع روایت اسنادی روابط فرهنگی ایران و چین در دوره پهلوی؛ دکتر نرگس ذاکرجعفر، عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، با موضوع تأثیرات متقابل موسیقی ایران و چین؛ دکتر الهام سادات میرزانیا، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، با موضوع نگاهی به سفرنامه خواجه غیاث‌الدین نقاش.

این همایش یک روزه از ساعت هشت و سی صبح روز چهارشنبه 6 اسفندماه در تالار باستانی پاریزی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران آغاز به کار خواهد کرد و تا ساعت 17 همان روز (طی سه نشست) ادامه خواهد داشت. ورود برای علاقه‌مندان آزاد است و شرکت‌کنندگان می‌توانند از انجمن ایرانی تاریخ گواهی معتبر دریافت نمایند. همچنین، دبیرخانه همایش با شماره 26403007 پاسخ­گوی پرسش‌های احتمالی علاقه‌مند خواهد بود.

برنامه همایش به پیوست است.

فایل های ضمیمه

کلید واژه ها: پژوهشگاه ihcs research center پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی


نظر شما :