پیام تبریک سال جدید ریاست پژوهشگاه

۲۸ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۳:۱۷ کد : ۱۹۳۰۲ مهم‌ترین اخبار
تعداد بازدید:۴۰۶
پیام تبریک سال جدید ریاست پژوهشگاه

پیام تبریک دکتر قبادی به مناسبت فرا رسیدن سال 1399

در آستانه سال جدید ۱۳۹۹ دکتر قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی پیام تبریکی را خطاب به مجموعه همکاران پژوهشگاه نوشت که در ادامه از نظرتان می‌گذرد:

بسم‌الله الرحمن‌الرحیم

پیام تبریک دکتر قبادی به مناسبت فرا رسیدن سال 1399

در پناه لطف حق باید گریخت

کو هزاران لطف بر ارواح ریخت

 

از بر حق می‌رسد تفضیل‌ها

باز هم از حق می رسد تبدیل‌ها

کوی نومیدی مرو، امیدهاست

سوی تاریکی مرو خورشیدهاست

 

(مثنوی مولوی)

 

کارکنان گرامی پژوهشگاه، اعضای محترم هیات‌علمی، کارشناسان عزیز، پژوهشگران ارجمند، کارمندان بزرگوار؛

سلام بر همگی

در آستانه فرارسیدن نوروز و آغاز سال جدید، این عید خجسته را به همگان تبریک عرض می‌کنم و تقارن ایام نوروز را با عید مبعث رسول اکرم (ص) به فال نیک می‌گیریم و دعا می‌کنم به برکت این تقارن سال خوبی برای همگان در پیش باشد.

پیش از هر چیز سلامت و شادکامی شما سروران معزز را از درگاه خداوند شافی و قادر آرزومندم و از بارگاه با عظمت آن کریم یگانه خواستارم که خودتان و عزیزانتان تمام مدت تعطیلات و روزهای سال جدید را با تندرستی، آرامش و دلخوشی به سر کنید. این‌جانب و همه مدیران پژوهشگاه خود را موظف می‌دانیم که در این روزهای سخت برای هرگونه کمک و حمایت در خدمت شما باشیم. شما نیز در صورت نیاز از هرگونه برقراری ارتباط و اطلاع‌رسانی از تندرستی خود دریغ نفرمایید. 

با توجه به شرایط ویژه ناشی از شیوع ویروس فراگیر کرونا که با آن مواجه هستیم، به‌منظور مساعدت ویژه در برابر هرگونه شرایط اضطراری احتمالی تأکید می‌کنم: اینجانب، حوزه ریاست، معاونت محترم اداری مالی و حوزه انتظامات و حراست آمادگی کامل داریم که علاوه‌بر ارتباطات از طریق اتوماسیون از طریق تلفن همراه و هر وسیله ارتباطی دیگر در ایام تعطیلات نیز برای انجام هرگونه خدمتی در کنار شما عزیزان باشیم. البته یقیناً در کنار رعایت اصول بهداشت و بکارگیری عقلانیت برای حفظ سلامت همه اعضا پژوهشگاه، نیایش به درگاه الهی و دعا برای یکدیگر به‌ویژه دعاهایی که از میراث معصومان (ع) برای ما به ارمغان مانده است پشتوانه استواری برای همه ما خواهد بود. 

سال ۹۸ را درحالی به پایان می‌بریم که پژوهشگاه کوشیده است تمام توان و همت خود را برای رفاه حال همه کارکنان و ارتقا جایگاه و افزایش اثر بخشی دستاوردهای علمی و پژوهشی در سایه عنایت خداوند به کار گیرد.

در سال جاری با همت والا و اخلاص مثال زدنی شما عزیزان در پرتو لطف الهی، پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی، سالی درخشان را پشت سر گذاشته و ثمره اجرایی اولین برنامه توسعه راهبردی خود را در قالب دستاوردهای علمی تحقیقاتی به ظهور رسانیده است که در این مجال اندک به برخی از آنها اشاره می‌شود: 

- برای اولین مرتبه در دوره زمانی یک‌ساله پژوهشگاه بیش از ده مقاله بین‌المللی در معتبرترین مجلات دنیا به چاپ رسانده است، 

- نخستین بار است که پژوهشگاه در کنار تقویت روابط بین‌المللی و برگزاری چندین همایش بین المللی بسیار معتبر، تعاملات جهانب را به جایی رسانده که قراردادهای پژوهشی ماندگار مشترک با برخی از کشورهای بزرگ و صاحب تمدن منعقد شده است و در حال پیشرفت مراحل اجرایی آن است؛ 

- با الحاق نهایی ساختمان دانشنامه‌نگاری به پژوهشگاه بیش از هزار متر عرصه و بیش از چهار هزار متر عیان به املاک و دارایی‌های پژوهشگاه اضافه شد؛ 

- پژوهشگاه نه تنها از حیث موقعیت ملی در قوه مجریه وضعیتی بسیار مطلوب دارد، بلکه از جهت جلب حمایت قوه مقننه نیز وضعیتی ممتاز دارد، افزایش فوق العاده اعتبارات پژوهشگاه بعضا به طور مستقیم به وسیله مجلس شورای اسلامی نشانگر این واقعیت است؛

از سوی دیگر در میان دیگر دستگاه اجرایی کشور نیز پژوهشگاه در شرایطی بسیار مقبول قرار دارد؛

در کنار همه این واقعیت ها موفقیت ملی پژوهشگاه در مقامی رفیع قرار دارد، عضویت در بسیاری از شوراها و کمیسیون‌های سیاستگذار در کشور و ارتباطات اجرایی موفق با بسیاری از وزارتخانه‌ها و نهادهای ملی نیز موقعیت ملی پژوهشگاه را تقویت کرده است. 

از جمله آنکه اکنون بیش از ۱۴موسسه و نهاد پژوهشی تحت اشراف هیات‌ممیزه و دبیرخانه جذب پژوهشگاه قرار گرفته اند و پژوهشگاه بار مأموریت ملی فراوانی را بردوش دارد؛ 

- از حیث اثربخشی دستاوردهای تحقیقاتی نیز به لطف خداوند پژوهشگاه در وضعیت درخشانی قرار دارد، اکنون انعقاد حدود ۵۰ قراداد طرح های کارفرمایی تحقیقاتی از این واقعیت حکایت می‌کند؛ 

- از حیث فناوری اطلاعات، تولید سرانه علم، ترویجی‌سازی و کلینیکال کردن (بالینی) نتایج بسیاری از طرح‌ها پژوهشگاه به‌صورت جهشی پیشرفت داشته است و درصد رشد در این زمینه‌ها نسبت به سال آغاز برنامه (۹۴) عموماً حدود ۳۰۰ درصد است و با تأسیس مرکز نوآوری پژوهشگاه گام‌های پیشتازانه‌ای را برداشته‌ایم.

- بهره‌وری و اثربخشی شبکه نخبگانی کشوری با توفیق در چاپ صدها مقاله علمی پژوهشی، ده‌ها جلد کتاب و تغییر در محتوای بسیاری از آثار و منابع درسی با رویکرد بومی‌گرایی و ارزشمداری دینی و ملی دوچندان شده است.

 

 - اعتبارات و بودجه پژوهشگاه در این چند سال چهار برابر (۴۰۰درصد) افزایش داشته است؛ 

- برای اولین بار پژوهشگاه موفق شد قطب علمی تشکیل دهد و مجهزترین آزمایشگاه زبانشناسی را تأسیس کند؛ 

- پژوهشگاه به‌طور پیاپی صاحب رتبه در جشنواره بین‌المللی فارابی و تراز اول دیگر شده است؛ 

- برای چندمین سال پیاپی مقام نخست نقد در جشنواره سراسری نقد کشور به پژوهشگاه تعلق یافت؛ 

علاوه بر این‌ها اطمینان خاطری است از جهت رشد بی‌نظیر در افزایش اعتبارات سال ۹۹ برای پژوهشگاه رخ داده است و از این‌رو واجب است با سپاس به درگاه الهی به محضر شما اعلام شود که با کوشش شبانه‎روزی همکاران گرانقدر و دلسوز پژوهشگاه در کنار مساعدت و محبت‎‌های بسیار ویژه شخص وزیر محترم و مخصوصاً ایثار و از خودگذشتگی معاون محترم وزارت در اختصاص بخشی از اعتبارات ستادی وزارتخانه به پژوهشگاه و محبت‌های مجدّانه برخی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برای سال ۹۹ افزون بر اعتبارات همسان پژوهشگاه‌ها و دیگر سازمان‌های مشابه، میزان قابل توجهی به بودجه پژوهشگاه اضافه شود. 

صد چندان واضح است که این گام‌های افتخارآمیز، مسئولیت ما را در برابر جامعه بیشتر می‌افزاید تا دستاوردهای علمی فاخرتری را برای خدمت عرضه کنیم. 

خدا را شاکرم که در فرجام این سخن به اطلاع شما بزرگواران برسانم:‌ با همت پژوهشگاه و حمایت شخص وزیر محترم و معاونان پژوهشی و اداری مالی وزارت متبوع و برخی اعضا محترم هیأت‎‌امنا حداکثر تخصیص‌ها در قیاس با سایر پژوهشگاه‌ها و سازمان‌های مشابه اختصاص یافت و بحمدالله پژوهشگاه قادر شد به موقع بسیاری از مطالبات و امور رفاهی به ویژه پاداش پایان سال را تقدیم کند.

بر خلاف شرایط دشوار بودجه و تأمین منابع تا حد امکان تلاش شد، از نظر کمک‌ها و حمایت‌های رفاهی و معیشتی نسبت به همه پژوهشگاه های کشور و حتی بسیاری از دانشگاه‌های مستقر در تهران پرداخت پاداش‌ها در این پژوهشگاه در رده برتری قرار گیرد؛ 

در پایان، سالی سرشار از آرامش، سلامتی، شادی و موفقیت را برای همه ملت ایران و به ویژه خانواده عزیز و گرانقدر پژوهشگاه از خداوند متعال مسئلت دارم.

یا مَنْ اَرْجُوهُ لِکُلِّ خَیْرٍ، وَ آمَنُ سَخَطَهُ عِنْدَ کُلِّ شَرٍّ ...

با ارادت

حسینعلی قبادی

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 

کلید واژه ها: دکتر قبادی سال نو ۹۹ پیام تبریک


( ۲ )

نظر شما :