انتشار کتاب کفایه الطب توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

۰۲ آذر ۱۳۹۰ | ۱۵:۲۶ کد : ۱۸۳۹ خبر و اطلاعیه
تعداد بازدید:۱۸۶۳
انتشار کتاب کفایه الطب توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

 
کتاب ارزشمند کفایه الطّب تالیف دانشمند بزرگ قرن ششم ابوالفضل حبیش تفلیسی توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در دو مجلد منتشر شد.
این اثر  که از متون کهن و گنجینه طب شرق و غرب محسوب می شود، در سه بخش تالیف شده است:
 بخش اول به معرفی نشانه بیماری ها و سبب و علاج آنها پرداخته است.
 بخش دوم شامل اسامی دارو های مفرد است.
در بخش سوم نیز اسامی داروهای مرکب به دو زبان فارسی و عربی به ترتیب الفبایی ذکر شده که  باتوضیح در باره خواص و شیوه تهیه آنها همراه  است .
معادل های کهنی که برای اسامی بعضی از داروها در نسخ خطی متعدد این کتاب  ذکر شده بسیار نادر است. تفلیسی در تنظیم کتاب شیوه هایی را به کار برده که دسترسی به مطالب را آسان ساخته و اطلاعات موجز و مفید در اختیار خواننده قرار می دهد. این کتاب مجموعه گفته های علمی بزرگ ترین اطبای یونان، ایران و هند مانند بقراط، جالینوس، دیسقوریدوس،  ارجیجانس ، فولس، اربیاسیوس، روفس، دیوجانس ، تیاذوق ، یوحنا ، سرابیون ، ماسرجویه ، عیسی ، ابن ماسویه ، ابن ماسه ، ابوجریح ، مسیح ، محمد زکریا ، ثابت قره ، حنین بن اسحق ، مداینی، ابن سینا ، ابن عبدان، دمشقی، عبدوس ، اسحق و شرک هندی است.
با توجه به قدمت اثر،مجوعه کفایه الطب علاوه بر ارزش علمی و طبی می تواند به عنوان نمونه نثر ساده علمی مورد توجه ادیبان و سبک شناسان قرار بگیرد.
دکتر زهرا پارساپور با در اختیار داشتن هفت نسخه به پیشنهاد استاد مرحوم ایرج افشار این اثر را تصحیح نموده و در مقدمه کتاب به معرفی نویسنده این کتاب و آثارش و نیز معرفی کفایه الطب و بیان ویژگی های سبکی آن پرداخته است.
در پایان این کتاب علاوه بر نمایه واژگان و اصطلاحات و فهرست های جداگانه ای از اسامی دارو ها، بیماری ها،  ابزارآلات، اشخاص و غیره درج شده است. در این تصحیح علاوه بر دقتی که در حفظ ویژگی های ادبی کتاب شده، با نظارت دکتر محمد مهدی اصفهانی به جنبه های علمی و طبی نیز توجه جدی شده است شود.
کفایه الطب در دو مجلد با چاپی نفیس و رنگی، با حفظ اصالت شکل و رنگ موجود در نسخه ها،به قیمت 70 هزار تومان منتشر شده است. علاقه مندان برای تهیه این کتاب می توانند نام آن  را به شماره 3000144104 پیامک کرده یا با شماره 88046891 تماس بگیرند.امکان خرید اینترنتی از طریق مراجعه به سایت WWW.IHCS.AC.IR   نیز امکانپذیر است.

 

فایل های ضمیمه


نظر شما :