مولانا برای عامه مردم شعر گفته است

۱۰ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۴:۴۵ کد : ۱۷۱۳۹ اخبار اساتید پژوهشگاه
تعداد بازدید:۷۵۳

رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات بین‌المللی فرهنگی کشور گفت: مولانا در مثنوی، به عمومی‌سازی معرفت در سطح جامعه همت گماشته است.

حسینعلی قبادی - رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات بین‌المللی فرهنگی کشور - در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی اظهارکرد : بیش از ۷۰ درصد از حجم مثنوی را گفت‌وگوهای عامه پسند و مطلوب مردم تشکیل می‌دهد و دلیل اینکه مولوی این کار را کرده است، می‌خواسته بعد از خودش کتابی و اثری به یادگار گذارد که مورد فهم عامه مردم باشد.

وی تصریح کرد: امروزه عمومی‌سازی معرفت یک استراتژیک محسوب می‌شود.

قبادی بابیان اینکه مولوی با بهره‌گیری از قرآن در مثنوی از زبان تمثیل استفاده فراوانی کرده است، تصریح کرد: مولوی در مثنوی هم در محتوا و معنی مانند قرآن قصه گویی و تمثیل‌گویی می‌کند.

وی افزود: روش تمثیلی عرضه نمودن نوعی دانش است که مولانا مفاهیم بلند را به زبان ساده بیان کرده است که استفاده ازعناصر حیوانات با توجه به اینکه این حیوانات در زندگی روزمره  مردم نقش مهمی ایفا می‌کردند، از روش‌های مهم تمثیلی مولانا در بیان مثنوی است.

قبادی درباره رابطه شمس و مولانا که یک رابطه از نوع  خواص است، اظهار کرد: مولوی در مثنوی دستاوردهای معنوی خاص را به فهم عوام‌پسند تبدیل کرده است.

وی با اشاره به اینکه شهید مطهری قبل از انقلاب بسیاری از داستان‌های ایرانی و اسلامی را به شکل داستان راستان بازآفرینی و کوتاه کرده است، تصریح کرد: هر چند ده‌ها کتاب از مثنوی به شکل ساده و عامه‌پسند چاپ و منتشر شده است اما کافی نیست و باید متولیان امور بیش از پیش مثنوی را به شکل‌های داستانی کوتاه و عامه پسند برای فهم عموم در اشکال مختلف منتشر کنند و رسانه‌ها هم می‌توانند در این زمینه نقش مهمی ایفا کنند.

 

کلید واژه ها: پژوهشگاه ihcs research center پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی


نظر شما :