مراسم اولین سالگرد ارتحال زنده‌یاد دکتر صادق آئینه‌وند در پژوهشگاه برگزار شد

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۹:۱۵ کد : ۱۳۴۰۹ خبر و اطلاعیه
تعداد بازدید:۱۱۵۲
مراسم اولین سالگرد ارتحال زنده‌یاد دکتر صادق آئینه‌وند در پژوهشگاه برگزار شد

مراسم اولین سالگرد ارتحال زنده‌یاد دکتر صادق آئینه‌وند، روز یکشنبه 12 اردیبهشت همزمان با روز معلم برگزار شد.

در این مراسم حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهور، احمد مسجدجامعی و مجتبی شاکری اعضای شورای شهر تهران، دکتر تسلیمی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر ضیا هاشمی معاون فرهنگی وزارتخانه، دکتر بروجردی مدیر کل روابط عمومی وزارتخانه، مهندس گیل آبادی مشاور شهردار تهران، مهندس بابایی شهردار منطقه 6 ، جمعی از استادان و پژوهشگران علوم انسانی و کارکنان پژوهشگاه به همراه خانواده آن مرحوم حضور داشتند .

در ابتدای این مراسم خیابان 64 غربی بزرگراه کردستان، به پاسداشت خدمات علمی و فرهنگی ایشان به نام دکتر صادق آیینه‌وند تغییر نام یافت.

مسجد جامعی در ابتدای مراسم گفت: دکتر آئینه وند در راستای معرفی شاعران بزرگ تاریخ تشیع تلاش‌های فراوانی انجام داد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: دکتر آئینه‌وند توجه ویژه ای به تاریخ اسلام داشت و اولین مباحث با عنوان مستقل تاریخ تحلیلی اسلام توسط ایشان مطرح شد.

وی یادآور شد: امیدواریم نامگذاری معبر یا خیابانی به نام فرهیختگان و استادان زمینه توجه بیشتر به شأن معنوی آنها را فراهم آورد.

دکتر حسینعلی قبادی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نیز با گرامی داشت یاد استاد فرزانه دکتر صادق آئینه‌وند اظهار کرد: روح و اخلاق دینی و اسلامی در شخصیت استاد آیینه‌وند موج می زد و هر کس با این بزرگوار رو به رو می شد خداپرستی در آن آشکار می گشت.

قبادی افزود: استاد آیینه وند پیشاهنگ مدیریت علمی پژوهشگاه بود و ظرفیت گسترده روحی و اعتمادسازی وی در این مرکز سبب شده بود که فضای دانشکده به یک فضای معنوی تبدیل شود.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: استعدادیابی و اهتمام در حفظ منابع انسانی از شروط مدیریتی استاد آیینه وند در عرصه علمی پژوهشی بود و در عین حال معتقد به رفع مشکلات سازمانی در آرامش کامل بود.

وی گفت: شعار اساسی و کلیدی استاد آیینه وند اتصال به ریشه و انطباق با زمان بود و معتقد بود که اگر قدرت داشته باشیم می توان میراث های خود را با درک زمان بازآفرینی و از فراموشی آنها جلوگیری کرد.

قبادی افزود: در زمان حاضر برای توسعه و تحول در برنامه های پژوهشگاه به دنبال یک گفتمان منطقی حول خرد جمعی هستیم و سعی داریم با کسب مدیریت خلاق، بر مشکلات جامعه با هدایت و راهنمایی های وزارت علوم، گام های مهمی برداریم.

در پنل تخصصی با عنوان «جریان شناسی تاریخ اسلام» که در این مراسم برگزار شد، علی محمد ولوی، استاد تاریخ اسلام در خصوص صادق آئینه‌وند گفت: دکتر شخصیت خلاقی داشت و از ایده های جدید نیز در حوزه اسلام و تاریخ اسلام نیز استقبال می کرد.

 وی افزود: یکی از آرزوهای دکتر آئینه‌وند این بود که در تاریخ سبک و سیاق دیگری حاکم شود به نوعی که تاریخ با روش جدید و با محوریت اهورایی، خدایی و اسلامی بازنویسی شود و این نگاه متفاوت به تنهایی می تواند زمینه ساز یک انقلاب در حوزه علوم انسانی باشد.

 ولوی از دیگر اقدامات دکتر آئینه‌وند در زمینه تاریخ اسلام، تلاش برای تاسیس رشته های مختلف و زیرشاخه های مختلف تاریخی در دانشگاه ها عنوان کرد و گفت: ایشان همچنین به دنبال این بودند که نگاه دانشگاهی به تاریخ را در حوزه علمیه حاکم کنند که تا حدود زیادی موفق شدند.

 وی یکی دیگر از آرزوهای دکتر آئینه‌وند در رشته تاریخ را، جامع تر شدن و حکومت جامعیت بر این رشته برشمرد و گفت: ایشان به دنبال تاسیس دانشکده علوم تاریخی بودند و این را یکی از ضرورت های اصلی جامعه امروز می دانستند و در همین زمینه دانشگاه های علاقه مند و با ظرفیت در این زمینه را تشویق می کردند.

در ادامه این پنل، دکتر ترکمنی آذر، از دیگر شاگردان آئینه‌وند در تشریح نگاه رییس سابق پژوهشگاه علوم انسانی تاریخ اسلام گفت: ایشان انسان را به شکل واحد می دیدند و خداوند را پروردگار جهانیان می دانستند و معتقد بودند اسلام باید بشر را برای زندگی در جامعه تربیت کند. ایشان توجه خاصی به جامعه داشتند و همواره پیامبران را رسول هدایت جامعه می دانستند.

 وی گفت: دکتر آئینه‌وند همچنین در خصوص عصر غیبت امام عصر (عج) نیز سرفصل های جدیدی در تاریخ انسانیت باز کردند و با اشاره به اینکه اسلام و تاریخ اسلام در حال ادامه است همواره معتقد بودند باید انحراف های زمان صدر اسلام شناسایی شود تا در زمان حال از این انحرافات دور شویم.

 ترکمنی آذر ادامه داد: دکتر آئینه‌وند معتقد بودند در اسلام حفظ قدرت مهم نیست و مهم مکتب است و یک مدیر هوشمند اسلامی باید ارزیابی درست و منظمی از وقایع داشته باشد و مسایل روز را تشخیص دهد و همواره بر مکتب اسلامی تکیه داشته باشد.

 در ادامه این پنل، حجت الاسلام الویری، مدیر کارگروه تاریخ دانشگاه باقرالعلوم نیز در خصوص دکتر آئینه‌وند و توجه وی به رشته تاریخ اسلامی گفت: دکتر آئینه‌وند علم را یک پدیده در بستر یک فرد می دانست و معتقد بود نهادها در گسترش علم باید توجه ویژه ای داشته باشند و نهادهای علمی نباید علم را رها کنند.

 وی یادآور شد: یکی از شاخص ترین ویژگی های دکتر آئینه‌وند این بود که در کنار کار علمی به نهادهای علم هم اهتمام داشتند و معتقد بودند هیچ رشته علمی بدون توجه ویژه نهادهای علمی نمی تواند گسترش یابد.

 حجت الاسلام الویری با اشاره به اینکه در همه رشته های تاریخی و گسترش نگاه آکادمیک به تاریخ اسلام و حوزه علمیه قم دکتر آئینه‌وند نقش موثری داشتند، خاطرنشان کرد: دکتر آئینه‌وند همواره برای خانواده بزرگ تاریخ تلاش هایی انجام می دادند و در رده های اجرایی نیز پیگیر مطالبات این خانواده بزرگ بودند.

 وی در ادامه از نگاه خودش به رشته های علمی پرده برداشت و گفت: ما معتقدیم وزارت علوم برای پیشرفت شاخه های مختلف علمی باید شورای تصمیم گیری هر رشته را با وجود اساتید صاحب نام آن رشته و نماینده ای از سوی وزارت علوم تشکیل دهد تا در خصوص هر رشته علمی صاحب نظران آن تنها تصمیم گیر باشند.

 در این پنل تخصصی، دکتر جان احمدی که به عنوان مجری ایفای نقش می کرد در خصوص آثار به جا مانده از دکتر آئینه‌وند گفت: حدود 40 کتاب و بیش از 100 مقاله از دکتر به جا مانده که در تلاشیم با تکیه بر دست نوشته ها و آثار دکتر بتوانیم در زمینه تاریخ اسلامی کارهای به جا مانده از ایشان را ادامه دهیم.

38244.JPG (640×427)


38246.JPG (640×427)فایل های ضمیمه

کلید واژه ها: پژوهشگاه ihcs research center پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی


نظر شما :