دوره آموزشی : ویرایش زبانی (دوره تکمیلی)

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۶:۵۸ کد : ۱۳۳۴۸ خبر و اطلاعیه
تعداد بازدید:۶۹۲
دوره آموزشی :  ویرایش زبانی (دوره تکمیلی)

 

دورهٔ آموزشی «ویرایش زبانی (دورهٔ تکمیلی)» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌ شود.

 

در تمامیِ کشورهای جهان، به ویرایشِ متن‌ به‌عنوان یکی ازمهم‌ترین مراحل چاپ و نشر توجه می‌شود و ویراستار جایگاهی همسنگ نویسنده یا مترجم دارد .

اگرچه ویراستاری در مفهوم امروزی آن قدمت چندانی در ایران ندارد، در 30 سال اخیر به مسئلهٔ ویرایش درمیان اکثر ناشران حتی ناشران کوچک توجه شده است و دیگر کمتر کتابی بدون ویراستاری به چاپ می‌رسد آن‌چنان‌که می‌توان گفت در این دوره گام‌های بلندی در زمینهٔ برنامه‌ریزی مدون در حوزهٔ ویراستاری برداشته شده است .

از این رو، کسب مهارت ویراستاری، علاوه بر رفع نیازهای فردی دانشجویان در نگارش صحیح آثار پژوهشی، یکی از راه‌های مناسب کسب درآمد قلمداد می‌شود.

 

بعد از ارائهٔ مباحث نظری ویرایش زبانی، به درخواست شرکت‌کنندگان در کارگاه‌های نظری، این دوره به‌عنوان دورهٔ تکمیلی(عملی) و با هدف ایجاد مهارت در ویرایش زبانی و تربیت ویراستار برای پژوهشگاه و مراکز علمی و پژوهشی و انتشاراتی خارج از پژوهشگاه برگزار می شود.

 

روش کار در جلسات عملی، با توجه به برگزارشدن کارگاه نظری ویرایش، به این صورت است که شرکت‌کنندگان در هر جلسه، متنی دریافت خواهند کرد تا در فاصلهٔ دو جلسه، آن را از هر جهت(فنّی و نگارشی) ویرایش و نیز نمونه‌خوانی کنند و آنگاه در جلسهٔ بعد ارائه و به‌شکل گروهی دربارهٔ ویرایش و نمونه‌خوانی متن بحث کنند و درنهایت مدرس با یادآوری مباحث نظری مرتبط، شرکت‌کنندگان را درجهت اصلاح هر مورد هدایت کند؛ ضمن اینکه ویرایش و نمونه‌خوانی جمله‌به‌جمله(به‌عنوان واحد بحث) ازطریق پاورپوینت انجام خواهد شد .

 

مدرس: سید جلیل شاهری لنگرودی

§ مؤلّف دو کتاب در حوزهٔ ویرایش، و چاپ و نشر(با عنوان‌های مجموعهٔ کامل اصول و قواعد ویرایش ـ برندهٔ جایزهٔ بهترین اثر تألیفی در جشنوارهٔ فرهیختگان سال 1390 ـ و آشنایی با صنعت چاپ و نشر) که هر دو اثر از مراجع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای متقاضیان دریافت مجوّز نشر (کتاب) است.

§ برگزاری کلاس‌های ویرایش (براساس اصول زبان‌شناسی) در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (4 دوره) و دانشگاه آزاد اسلامی (1 دوره)

§ تدریس چندین دوره ویرایش و اصول چاپ و نشر در ادارهٔ کل ارشاد اسلامی استان تهران

§ تدریس 1 دوره ویرایش در بنیاد نخبگان استان تهران

§ 11 سال سرپرست بخش‌های ویرایش و نمونه‌خوانی مؤسّسهٔ انتشارات امیرکبیر، و ویرایش بیش از صدها کتاب و نشریه

  • 21 سال ویراستار ارشد و ناظر نهایی کتاب‌های دردست چاپ انتشارات معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی ـ واحد تهران جنوب
  • مؤلّف و مترجم بیش از بیست عنوان کتاب که دو مورد از آنها(با عنوان از فیلم‌نامه تا فیلم ـ که در مراسم کتاب سال جمهوری اسلامی در سال 1387 جزو 6 کتاب برتر در زمینهٔ ترجمه شناخته شد ـ و راهگشای فیلم‌نامه‌نویسی) از منابع آزمون کارشناسی ارشد در رشتهٔ فیلم‌نامه‌نویسی است
  • تألیف و ترجمهٔ ده‌ها عنوان مقاله
  • مترجم انگلیسی فرهنگ 8جلدی خاورشناسان(از جلد 5 به بعد)
  • مدرّس دروس ترجمه و زبان در دانشگاه آزاد اسلامی ـ واحد تهران جنوب، از 1379
  • ...

 

جامعه هدف و مخاطبان دوره: این کارگاه ویژهٔ افرادی است که قبلاً کارگاه نظری ویرایش زبانی را گذرانده‌اند.

مدت زمان دوره : 16ساعت (8 جلسهٔ 2ساعته)

روزهای برگزاری : شنبه، چهارشنبه

ساعت برگزاری : از ساعت 14 الی 16

تاریخ شروع دوره: شنبه 18 اردیبهشت‌ماه 1395

به شرکت کنندگان گواهی‌نامهٔ علمی و رسمی شرکت در دورهٔ آموزشی ارائه خواهد شد. این گواهی‌نامه قابل ترجمه و مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

شهریهٔ ثبت نام : 1,500,000 ریال

دانشجویان و اعضای هیئت علمی: 1,200,000 ریال

به ثبت نام گروهی تخفیف تعلق می گیرد.

 

شماره کارت: 5892101144648256 ( بانک سپه به نام حبیب صحرائی خامسلو)

ارائهٔ اصل رسید پرداخت بانکی الزامی است.

علاقه‌مندان، با مراجعه به سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، برگ ثبت نام را تکمیل و همراه با مدارک مورد نیاز به مرکز آموزش‌های تخصصی کاربردی علوم انسانی تحویل دهند و یا اسکن مدارک مذکور را به نشانی اینترنتی ارسال کنند.

برای مشاوره و ثبت‌نام، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 16 با شماره تلفن 88624485 و 88608984 سرکار خانم عبدالهی تماس بگیرید.

نشانی ثبت نام و مکان برگزاری دوره: تهران، بزرگراه کردستان، نبش خیابان 64 غربی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

نشانی ثبت‌نام اینترنتی:

workshop.ihcs@gmail.com

کانال تلگرام مرکز : @ihcsoe

مرکز آموزش‌های کاربردی و تخصصی آزاد پژوهشگاه

 

مدارک لازم جهت ثبت نام در دوره‌های آموزشی :

1.       برگ تکمیل‌شدهٔ ثبت‌نام

2.       اصل فیش بانکی

3.       تصویر کارت ملی

4.       تصویر مدرک برای استفاده از تخفیف

5.       تصویر آخرین مدرک تحصیلی

 


فایل های ضمیمه


نظر شما :