سومین همایش امام علی (ع) پژوهان در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد

۰۸ مهر ۱۳۹۴ | ۱۹:۲۹ کد : ۱۱۹۲۴ خبر و اطلاعیه
تعداد بازدید:۹۳۱
سومین همایش امام علی (ع) پژوهان در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد

سومین همایش امام علی(ع) پژوهان ویژه پاسداشت دو امام علی(ع) پژوه بزرگ زنده یاد دکتر صادق آیینه وند و آیت الله ابولقاسم خزعلی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد. این مراسم با حضور شخصیت های ویژه، استادان، اعضای هیات علمی و امام علی(ع) پژوهان روز چهارشنبه مورخ 8 مهرماه 94 در سالن حکمت پژوهشگاه برگزار شد.

دکتر جنیدی: جشنواره بین المللی امام علی(ع) پژوهان را برگزار می کنیم

در ابتدای مراسم دکتر محمود جنیدی جعفری رئیس مرکز تحقیقات امام علی علیه السلام ضمن عرض تسلیت به مناسبت فاجعه منا و خوش آمدگویی به میهمانان حاضر گفت: برگزاری چنین همایش هایی باعث اتحاد و یکپارچگی مسلمین می شود که اگر ما پیرو راستین امام علی (ع) و رسول اکرم (ص) باشیم هیچ گاه تفرقه و جدایی در بین جامعه مسلمانان اتفاق نمی افتد.

دکتر جنیدی در ادامه گفت: همایش اول امام علی (ع) پژوهان همچون نهالی بود که به بار نشست و حالا باید در سال های آینده همایشی در سطوح ملی و بین المللی جشنواره فرهنگی، پژوهشی و هنری امام علی (ع) پژوهان را برگزار کنیم و دبیرخانه دائمی آن را در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی دایر کنیم. حتی جایزه ویژه سال نیز برای آن در نظر بگیریم. با این فعالیت هاست که نام امام علی (ع) در جامعه اسلامی بیش از پیش طنین انداز می شود.

رئیس مرکز تحقیقات امام علی(ع) در مورد اهدافی که برای نیل به موفقیت های بیشتر امام علی (ع) پژوهان باید در نظر گرفت، یادآور شد: باید شناسایی سیره های امام علی (ع) مغفول مانده را در دستور کارمان قرار داده و تحقیق و پژوهش در این زمینه را ترویج دهیم.

دکتر جنیدی گفت: هنوز هم در برخی کشورها از جمله هند و پاکستان آثار و نسخ خطی منتشر نشده ای وجود دارد که لازم است محققین و پژوهشگران در این زمینه نیز گام هایی بردارند تا امیر مومنین علی (ع) بیش از پیش به جهانیان شناسانده شود.


دکتر قبادی: باید جنبه های فراملیتی امام علی (ع) برجسته شود

در ادامه دکتر حسینعلی قبادی سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ضمن خیرمقدم به مدعوین، گفت: حضور استادان فرهیخته و امام علی (ع) پژوهان را در این جمع غنیمت می شماریم و نام و یاد دو امام علی (ع) پژوه و استاد فرهیخته شادروان دکتر صادق آئینه وند و امام علی (ع) پژوه ماندگار آیت ا... خزعلی را هم گرامی می داریم.

دکتر قبادی ضمن تقدیر از تلاش های دکتر جنیدی و همکاران در مرکز امام علی (ع) گفت: مطالعه چند همایشی که برگزار شده حکایت گر رشد خوب و رهیافت منطقی و عالمانه در مرکز امام علی (ع) است و اینکه دکتر جنیدی در مورد برگزاری جشنواره بین المللی امام علی (ع) پژوهان نویدهایی دادند، نشانگر این است که مسیر به درستی طی می شود، ضمن اینکه هیات رئیسه هم از این روند حمایت خواهد کرد تا ان شاء الله بتوانیم در ساحت قدسی امام علی (ع) گام های اساسی تری برداریم.

دکتر قبادی افزود: برای رسیدن به موفقیت های بیشتر باید امام علی (ع) پژوهان بیشتر به جنبه های انسانی، جهانی و فراملیتی آن امام همام بپردازند. همچنین ضروری است امام علی (ع) پژوهشی را به عنوان یک برنامه دراز مدت در نظر بگیریم ؛ نه یک رخداد و حادثه. ما باید به ویژگی های ممتاز پژوهشگاه و سرمایه های انسانی موجود توجه و از پتانسیل بالای این مرکز به نحو احسن استفاده کنیم.

سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به رتبه خوب پرتال و سایت پژوهشگاه در رنکینگ آلکسا (Alexa) گفت: وب سایت پژوهشگاه رتبه سوم مراکز پژوهشی خاورمیانه را به خود اختصاص داده است و در سال 2014 در کل جهان به جایگاه 591 رسید که در مجموع افتخاری برای کل کشور به شمار می رود. بنابراین مرکز اسناد فرهنگی آسیا، مرکز امام علی (ع) و حتی برخی از پژوهشکده ها نیز باید از این ظرفیت های بین المللی استفاده کنند.

در ادامه مراسم پروفسور افتخار حسین عارف، علی (ع) پژوه برجسته پاکستانی با تاکید به جایگاه ویژه امام علی (ع) و حضرت محمد (ص) نزد جوانان آسیای جنوبی، اشعار خود را برای حاضرین قرائت کرد. دکتر سید مهدی جعفری استاد دانشگاه شیراز، دکتر علی اصغرپورعزت استاد دانشگاه تهران و دکتر اشرف بروجردی معاون فرهنگی و اجتماعی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی از دیگر امام علی (ع) پژوهانی بودند که در ادامه مراسم به سخنرانی پرداختند.

در پایان مراسم نیز از امام علی (ع) پژوهان تقدیر و تشکر به عمل آمد.
فایل های ضمیمه


نظر شما :