آرشیو اخبار

آینده برجام درپرتو تحولات اخیر
هفتاد و هفتمین نشست پژوهشکده نظریه پردازی سیاسی و روابط بین الملل

آینده برجام درپرتو تحولات اخیر

با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، سخنانی از سوی رئیس جمهور و برخی مسئولین این کشور در خصوص لزوم بازنگری در برجام طرح شد. سخنرانی اخیر ترامپ و اعلام راهبرد دولت این کشور در مواجهه با برجام و فعالیتهای منطقه ای جمهوری اسلامی ایران بازتاب زیادی در محافل علمی، سیاسی و رسانه ای داشته است . چرایی، چگونگی و تبعات اتخاذ این مواضع و بررسی آینده برجام در پرتو این تحولات، موضوع اصلی این نشست می باشد.

ادامه مطلب
نگاهی به وجوه سیاسی دفاع مقدس
هفتاد و ششمین نشست پژوهشکده نظریه پردازی سیاسی و روابط بین الملل

نگاهی به وجوه سیاسی دفاع مقدس

گرچه قریب به سه دهه از حماسه باشکوه دفاع مقدس می گذرد و نویسندگان و پژوهشگران زیاد در تبئین و تحلیل آن تلاش فراوانی انجام داده اند. لکین عظمت و گستردگی محتوای آن که نتیجه اخلاص و ایثار شهدا و جانبازان به رهبری امام خمینی (ره) بوده است؛ ما را به مطالعه بیش از پیش آن وا می دارد. پژوهشکده نظریه پردازی سیاسی و روابط بین الملل در نظر دارد به جنبه های نا شناخته تر این حماسه معنوی بپردازد.

ادامه مطلب
بررسی برخی زمینه های حقوقی-سیاسی قیام عاشورا و تحولات پس از آن
هفتاد وپنجمین نشست پژوهشکده نظریه پردازی سیاسی و روابط بین الملل

بررسی برخی زمینه های حقوقی-سیاسی قیام عاشورا و تحولات پس از آن

چکیده موضوع سخنرانی: بدون تردید زمینه های فکری – سیاسی در رخداد واقعه عظیم عاشورا تاثیر گذار بود. مدینه، کوفه و شام سه ظلع جغرافیای سیاسی سال ۶۱ هجری است که هر کدام حامل زمینه های فکری سیاسی خاص خود بوده اند و در آن سال تلاقی میان این سه ضلع اتفاق افتاد که پدید آمدن روز واقعه نقش داشته است . از این رو، بررسی زمینه های فکری – سیاسی آن زمان در فهم عمیق قیام عاشورا کمک بسزایی خواهد کرد.

ادامه مطلب