اخبار

 • جایگاه الگوی مفهومی گفتمان مقاومت یمن در نظام فکر نخبگان جهان اسلام
 • تبیین تاریخ فرهنگی دفاع مقدس با مفهوم «جنگ فقر و غنا»

  تبیین تاریخ فرهنگی دفاع مقدس با مفهوم «جنگ فقر و غنا»

  پژوهشکده ی تاریخ با توجه به رسیدن به هفته پژوهش نشستی با عنوان : تاریخ فرهنگی دفاع مقدس در روز سه شنبه ۲۳ آذرماه ساعت ۱۰ الی ۱۲ در سالن ادب پژوهشگاه برگزار کرد که خلاصه سخنرانی دکتر فتح الهی به شرح ذیل می باشد.
 • بررسی تحولات سیاسی منازعه قره باغ

  پژوهشکده مطالعات سیاسی بین المللی و حقوقی برگزار می کند: بحران قره باغ: ابعاد و رویکردها سخنرانان: دکتر محمود شوری معاون پژوهشی مؤسسه ایراس دکتر ولی کوزه گر کالجی پژوهشگر ارشد مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری دکتر علیرضا بیگدلی، دکتر سید جواد میری، دکتر محمدعلی فتح الهی زمان: یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹ ساعت: ۱۵ تا ۱۸ سالن اندیشه لینک نشست : https://webinar.ihcs.ac.ir/b/ihc-pvp-۹yz
 • دستاورد احتمالی سفر نخست وزیر ژاپن به تهران

  دستاورد احتمالی سفر نخست وزیر ژاپن به تهران

  قرار است "شینزو آبه" نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه (۲۲ خرداد) با هدف میانجیگری بین تهران و واشنگتن به ایران سفرکند. یکی از اعضای هیات علمی گروه روابط بین الملل پژوهشکده نظریه پردازی سیاسی و روابط بین الملل در خصوص اهمیت این سفر و نقش ژاپن برای میانجیگری بین ایران و آمریکا، موفقیت آمیز بودن یا نبودن این سفر را ارزیابی می کنند که اهم خبر را در لینک زیر می توانید مشاهده نمائید.
 • سیاست منطقه ای عربستان سعودی: دگرگونی ها و نتایج / علی اکبر اسدی

  سیاست منطقه ای عربستان سعودی: دگرگونی ها و نتایج / علی اکبر اسدی

  گروه پژوهشی مطالعات روابط بین الملل پژوهشکده نظریه پردازی سیاسی و روابط بین الملل، روز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸ نشستی با عنوان؛ سیاست منطقه ای عربستان سعودی: دگرگونی ها و نتایج با سخنرانی دکتر علی اکبر اسدی برگزار کرد؛ خلاصه نشست در زیر قابل مشاهده است.
 • پرونده خاشقچی و آینده ساختار قدرت در عربستان سعودی

  پرونده خاشقچی و آینده ساختار قدرت در عربستان سعودی

  چکیده موضوع سخنرانی: قتل جمال خاشقچی چهره منتقد عربستان سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول به یکی از رخدادهای با اثرگذاری بالا در روندهای سیاسی عربستان و منطقه تبدیل شده است. بررسی این موضوع به دلیل ابعاد مختلف سیاسی، امنیتی، حقوقی، رسانه ای و حقوق بشری در صدر تحلیلها و پژوهشهای بسیاری از محافل علمی و تحقیقاتی جهانی قرار گرفته است. یکی از مهمترین جنبه¬های پرونده خاشقچی به چگونگی اثرگذاری آن بر ساختار قدرت و به طور مشخص وضعیت محمدبن سلمان ولیعهد عربستان مربوط است. قدرت گرفتن محمدبن سلمان در عربستان از سال ۲۰۱۵ و ولیعهدیش، وی را به عنوان نخستین نامزد مقام پادشاهی از میان نسل جوان رهبران سعودی مطرح ساخت. اما اکنون در شرایط جدید پس از قتل جمال خاشقچی، دورنمای پادشاهی بن سلمان بسیار تضعیف شده است. موضوع کلیدی مهم در این خصوص آن است که قتل خاشقچی در چه شرایطی به وقوع پیوست و چه مولفه های دیگری در کنار این رخداد به تضعیف جایگاه محمدبن سلمان در ساختار قدرت در عربستان کمک می کند.
 • بررسی زمینه های هویتی – گفتمانی خیزش سلفیت جهادی
 • آینده برجام درپرتو تحولات اخیر

  آینده برجام درپرتو تحولات اخیر

  چکیده موضوع سخنرانی: با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، سخنانی از سوی رئیس جمهور و برخی مسئولین این کشور در خصوص لزوم بازنگری در برجام طرح شد. سخنرانی اخیر ترامپ و اعلام راهبرد دولت این کشور در مواجهه با برجام و فعالیتهای منطقه ای جمهوری اسلامی ایران بازتاب زیادی در محافل علمی، سیاسی و رسانه ای داشته است . چرایی، چگونگی و تبعات اتخاذ این مواضع و بررسی آینده برجام در پرتو این تحولات، موضوع اصلی این نشست می باشد.
 • همه پرسی و روند استقلال کردستان عراق