رونمایی از دو کتاب جدید دکتر نعمت‌اله فاضلی در نمایشگاه کتاب

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۵:۵۱ کد : ۶۳۶۷ خبر و اطلاعیه
تعداد بازدید:۱۱۱۶
رونمایی از دو کتاب جدید دکتر نعمت‌اله فاضلی در نمایشگاه کتاب

آیین رونمایی دو عنوان کتاب «فرهنگ و شهر: چرخش فرهنگی در گفتمان‌های شهری» و «پشت دریاها شهری است: فنون، روش‌ها و کاربردهای مردم‌نگاری شهری» اثر دکتر نعمت‌اله فاضلی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار می شود.

فرهنگ و شهر: چرخش فرهنگی در گفتمان‌های شهری توسط انتشارات تیسا و اداره کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران منتشر شده است که با ویرایش جدید و اضافه شده فصل «فرهنگ شهروندی در جامعه معاصر» تجدید چاپ شده است. دکتر فاضلی در کتاب فرهنگ و شهر به تشریح بنیان های نظری شناخت شهری و مطالعات شهری پرداخته است و در ادامه به مجموعه ای از مطالعات موردی مردم نگارانه در زمینه های گوناگون زندگی شهری مثل همسایگی، رسانه ای شدن شهر و ... پرداخته است. این اثر جدید با فصل مردم نگاری شهری پایان یافته است که در آن به طور مختصر رویکرد کیفی و مردم نگارانه در شناخت شهر تشریح شده است.

«پشت دریاها شهری است: فنون، روش‌ها و کاربردهای مردم‌نگاری شهری» دومین کتاب دکتر فاضلی است که به تازگی روانه بازار کتاب شده است. این کتاب به نوعی تکمیل و توسعه کتاب  فرهنگ و شهر است و در آن تلاش شده تا قلمروها و کاربردهای مردم نگاری در مطالعه شهر و زندگی شهری در رشته های مختلف مطالعات فرهنگی، جامعه شناسی، مطالعات شهری و مردم شناسی تشریح شود.

مروری گسترده بر تمامی تجارب جهانی در استفاده از مردم نگاری در مطالعه شهر در این اثر صورت گرفته است. بخش دیگری از کتاب پشت دریاها شهری است به مطالعه مردم نگاری در ایران و تهران اختصاص دارد. همچنین روش خودمردم نگاری در این بخش توصیف و تحلیل شده است. بخش دیگری از کتاب مزبور به آموزش مردم نگاری و خود مردم نگاری همراه با راهنمایی عملی و نحوه استفاده از خود مردم نگاری اختصاص دارد.   

شایان ذکر است که مراسم رونمایی از دوکتاب فوق، روز سه‌شنبه 17 بهمن، ساعت ‌14تا16 در نمایشگاه کتاب- انتشارات دانشگاهی- سالن B 7 - غرفه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور مولف و جمعی از استادان دانشگاه برگزار می شود.

فایل های ضمیمه


نظر شما :