گزارش نشست نکوداشت مقام علمی دکتر علی اکبر سیاسی

۰۷ دی ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۷ کد : ۱۸۹۹۶ خبر و اطلاعیه گزارش نشست‌ها و سخنرانی‌ها
تعداد بازدید:۱۳۷


به مناسبت هشتاد و یکمین سال انتشار کتاب «علم النفس یا روان شناسی از لحاظ تربیت» نشست نکوداشت مقام علمی دکتر علی اکبر سیاسی روز پنج شنبه، 14 آذر 1398، در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.
در ابتدای نشست، دکتر مهرنوش هدایتی، رئیس پژوشکده اخلاق و تربیت، ضمن خوشامدگویی به مدعوین و مهمانان حاضر در نشست، درباره تأثیرگذاری شخصیت و منش و شهامت دکتر سیاسی نکاتی را بیان کرد. در ادامه دکتر حسینعلی قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، ضمن خیرمقدم به حضار و تبریک میلاد امام حسن عسکری (ع)، درباره اهمیت توجه به میراث گذشته و بزرگان علوم ایران زمین نکاتی را بیان کرد.
در ادامه دکتر فریدون سیاسی در سخنرانی خود به ذکر خاطراتی درباره پدر خود اشاره کرد و دکتر علی‌اکبر سیاسی را شخصیتی والا، خودساخته، آزاد اندیش، مستقل، برابر خواه، منضبط، بسیار پرکار، درستکار، اهل گفتگو، پایبند به اصول و قواعد، دارای شرافت علمی و از همه مهمتر عاشق ایران بودند معرفی کرد. همچنین وی به حقوق برابر زنان و مردان و استقلال فردی افراد باورمند بود.
همچنین دکتر قاسم قاضی به دو میراث بزرگ دکتر سیاسی یعنی استقلال دانشگاه از وزارت فرهنگ و تصویب قانون تعلیمات اجباری با جزئیات اشاره کرد. دکتر قاضی، دکتر سیاسی را فردی باوقار، مهربان، انسان دوست، وطن دوست و شجاع معرفی کرد و گفت: از دیگر خدمات ایشان بنیانگذاری انجمن روان-شناسی ایران و تربیت دانشجویان بوده است.
دکتر رضا زمانی: نقش دکتر سیاسی در آغاز روان شناسی در ایران
دکتر رضا زمانی طی سخنانی کوتاه دکتر سیاسی را از پیشگامان علوم جدید در ایران معرفی کرد، و به خدمات ایشان از جمله وضع اصطلاح روانشناسی، تدریس نخستین درس روان شناسی در دارلفنون، در اختیار داشتن کرسی درس روان شناسی در دانشگاه تهران، تالیف نخستین کتاب روان شناسی، ایجاد نقش موثر در تاسیس نخستین آزمایشگاه روان شناسی در ایران، ریاست اولین گروه دانشگاهی روان شناسی، تأسیس و ریاست انجمن روان شناسی، ایجاد نخستین نشریه تخصصی روان شناسی اشاره کرد. وی دکتر سیاسی را فردی ساده، صمیمی، بی تفاخر، متواضع و بی ادعا معرفی و به نقش اساسی ایشان در حل و فصل تنش های اولیه موجود در انجمن روان شناسی ایران اشاره کرد. وی همچنین فصاحت کلام و نثر بسیار مطلوب زنده‌یاد سیاسی به نیکی یاد کرد.
دکتر تکمیل همایون: شخصیت اجتماعی و فرهنگی دکتر سیاسی
دکتر ناصر تکمیل‌همایون به نقش دکتر سیاسی در شکل دهی دانشگاه تهران به عنوان یک نهاد فرهنگی و دموکراتیک اشاره و از ایشان به عنوان فردی متین، متخلص اخلاق حسنه، دقیق، شجاع و قانونمند یاد کرد. وی گفت: برای نمونه دکتر سیاسی در جذب اعضای هیأت علمی بسیار قانونمند بود و اهمیتی به سفارشات و نامه‌های مقامات برای جذب افراد نمی داد. دکتر سیاسی در بنیان‌گذاری یونسکو پس از جنگ جهانی دوم نیز سهم ویژه‌ای داشتند. دکتر تکمیل‌همایون در ذکر خاطرات خود از دکتر سیاسی به بیان جنبه‌های فرهنگی شخصیت ایشان پرداخت.
دکتر پروانه محمدخانی: تأثیر دکتر سیاسی بر علاقمندی دانشجویان به رشته روان شناسی
دکتر پروانه محمدخانی درباره شخصیت کاریزماتیک دکتر سیاسی در کلاس درس و تسلط ایشان به مباحث نظری این حوزه صحبت کرد به‌گونه‌ای که موجب علاقمندی دانشجویان به رشته روان شناسی می شد.
دکتر هوشنگ مهریار: نقش دکتر سیاسی در تعلیم و تربیت
دکتر مهریار درباره نقش دکتر سیاسی در شکل گیری تعلیم و تربیت اجباری و رایگان در ایران صحبت کرد.

دکتر اسماعیل ناصری: درباره کتاب "علم النفس یا روان شناسی از لحاظ تربیت"
دکتر اسماعیل ناصری، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ابتدا به چند جنبه از زندگی دکتر سیاسی که کمتر به آن پرداخته شده است اشاره کرد از جمله رساله دکتری ((تست: فوائد و مضار آن))، دریافت نشان لژیون دونور از آکادمی فرانسه، انتصاب ایشان به عنوان وزیر امور خارجه، و تألیف کتب درسی متعدد. در ادامه، کتاب دکتر سیاسی از جهت ساختاری و محتوایی مورد بررسی و نقد قرار گرفت. از نقاط قوت اثر در بُعد شکلی، برخورداری از بیشتر شاخص¬های ظاهری کتاب است، از جمله صفحه عنوان، دیباچه، فهرست مطالب، فهرست اصطلاحات، فهرست اسامی و فهرست گراورها (عکس، شکل، جدول و نمودار). همچنین، متن کتاب در مجموع به شکلی گویا و روان نگارش شده و اشتباهات چاپی در متن بسیار کم است. در بُعد محتوایی، تناسب محتوای کتاب با سرفصل های فعلی روان¬شناسی عمومی، سازمان بندی فصول کتاب با توجه به مباحث علم¬النفس، توجه به روان شناسی تجربی، پیشگامی در برگردانی کلمات، توجه به تربیت قوای روان¬شناختی کودکان و نوجوانان، بررسی نظریات مهم روان شناسی و نقد آنها، و توجه به منابع ایرانی، از نقاط قوت این اثر بشمار می روند.
دکتر حبیب الله قاسم زاده: دکتر سیاسی شیفته آموزاندن بود
دکتر حبیب الله قاسم زاده سخنانش را این‌چنین آغاز کرد: دکتر سیاسی نماینده دورانی بود که در آن فرزانگی، فضیلت و دانایی از ارزش خاصی برخوردار بود. بزرگانی مثل دکتر سیاسی شیفته آموزاندن بودند و بر این باور بودند که آموزش واقعی از دل پرورش فرا می خیزد و پرورش، خود حاصل درهم آمیزی کلامی، ذهنی و منشی معلم با شاگرد است. ده ویژگی نسل دکتر سیاسی عبارت است از؛ عشق و علاقه عمیق و ستودنی به آموختن و آموزاندن به عنوان یک ارزش، سعی در درک مبادی و اصول علمی و روش شناختی رشته تخصصی، احترام به گذشتگان و بزرگان علم و ادب و فرهنگ، ایران دوستی و اعتقاد محکم به این اصل که ما هم سهمی در تمدن بشری داشته‌ایم و آن‌را باید به دیگران نشان دهیم، تسلط به ادبیات کلاسیک و مدرن ایران، تسلط بر دست کم یک یا دو زبان خارجی، سعی در طرح موضوع ها به شیوه علمی در پرتو بخش های بالنده سنت فکری ایران، برجسته ساختن اهمیت سعی و تلاش و پیگیری و امیدآفرینی در نسل جدید، گریزان از زود به نتیجه رسیدن، برخورداری از نظام ارزشی مبتنی بر آگاهی، دانش و علم و احاطه بر اسلوب نگارش و فنون نویسندگی. دکتر سیاسی قدرت کم نظیری در یافتن معادل ها، ایجاد تناظرهای ذهنی در درک مطالب، ساده نویسی، استفاده از جمله های کوتاه، روشن، دوری جستن از مفاهیم مبهم و دوپهلو و بالاتر از همه استادی او در توضیح مطالب پیچیده با زبانی شفاف و قابل درک داشت. این ویژگی‌ها برآمده از احاطه او بر ادبیات کلاسیک و شناخت فلسفه کلاسیک ایران و تطبیق آن با فلسفه غرب بود. از جمله نوآوری‌های وی در نگارش گرایش به نوعی جدانویسی و تابع کردن فعل با فاعل بود، و در برابر درک مطالب به‌وسیله خواننده احساس مسئولیت می‌کرد. از نظر دکتر سیاسی روان‌شناسی علم تغییر است، تغییری هدفمند و سازماندار، برای تغییر رفتار، در درجه اول برای تغییر خود. همچنین دکتر سیاسی توجه ویژه‌ای به مقوله‌های شخصیت و خرد داشت.
روحش شاد و یادش گرامی باد

 

کلید واژه ها: علی اکبر سیاسینکوداشت مقام علمی دکتر علی اکبر سیاسیروان شناسی


نظر شما :