در نشست خبری هفته پژوهش مطرح شد

جزئیات برگزاری برنامه‌های هفته پژوهش در پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی

۱۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۳:۳۹ کد : ۱۷۵۱۶ خبر و اطلاعیه
تعداد بازدید:۷۰۵
جزئیات برگزاری برنامه‌های هفته پژوهش در پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی


نشست خبری به مناسبت هفته پژوهش صبح امروز (17 آذرماه 1397) در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و با حضور علیرضا ملایی توانی، معاون پژوهش و تحصیلات تکمیلی این پژوهشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در این نشست گزارشی از برنامه‌های هفته پژوهش در این پژوهشگاه ارائه کرد و گفت: وقتی ما از پژوهش صحبت می‌کنیم به معنای این است که از آن در تمام فرآیندهای اداری، سیاسی و اجرایی و در سیاست‌گذاری‌ها از آن استفاده کنیم. پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به عنوان بزرگترین پژوهشگاه غرب آسیا امروز در میدان‌های مختلف علوم انسانی مجدانه تلاش می‌کند و سهم زیادی در بسط علوم انسانی در ایران و طرح گفتمان‌های تازه در علوم انسانی دارد.
علیرضا ملایی توانی ادامه داد: این پژوهشگاه از قابلیت‌های زیادی در برگزاری کارگاه‌ها، نشست‌ها و ... برخوردار است و یک پرتال جامع علوم انسانی را اداره می‌کند  که در آن آخرین پژوهش‌های علوم انسانی را در اختیار همگان قرار می‌دهد و ماهیانه یک و نیم میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند که کاملا رایگان است.
وی افزود: این پژوهشگاه متوسط حدود ۱۲۰ عضو هیات علمی و به همین مقدار کارشناس دارد. ۱۵ پژوهشکده در زمینه‌های مختلف داراست و بالغ بر 20 مجله علمی پژوهشی دارد که در حوزه علوم انسانی بسیار صاحب نام هستند و بر اساس اعلام وزات علوم، تحقیقات و فناوری در وضعیت سبز و خوب قرار دارند.
معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اظهار کرد: همچنین مجله‌هایی هم در حوزه علمی ترویجی فعال هستند و مجموعه‌هایی هم در دست تأسیس هستند. ما متناسب با موضوع‌های روز کشور و گفتمان‌های مهم عاوم انسانی، سخنرانی‌ها و تشست‌های متفاوت برگزار می‌کنیم و روزانه به طور متوسط دو نشست و سخنزانی در این پژوهشگاه برگزار می‌شود. علاوه بر این انتشارات خوبی در این پژوهشگاه فعالیت می‌کند و به طور متوسط سالانه ۶۰ کتاب در حوزه علوم انسانی منتشر می‌کنیم و گاهی به ۸۰ کتاب هم می‌رسد.
وی اضافه کرد: همچنین در حوزه ترویج علوم انسانی و ترویجی سازی علم تلاش‌هایی کرده‌ایم، در این زمینه با تأسیس مرکز آموزش‌های آزاد علوم انسانی تلاش کرده‌ایم تا تمام برآیندها را به خوبی پیش یبریم. کارگاه‌های پژوهشگاه در سال ۹۰، ۲۸ مورد بوده و اکنون در سال ۹۷، به بیش از ۸۰ کارگاه رسیده است. ما در ردیف پژوهشگاه‌هایی هستیم که در میان دانشگاه‌هایی که قرار است در تراز بین‌المللی قرار بگیرند، قرار گرفته‌ایم و به همین خاطر همایش‌ها و سمینارهای مختلف بین‌المللی زیادی را برگزار می‌کنیم که آخرین آن همایش پانینی بود که با حضور سفرا و مسئولان بلندپایه ایران و هندوستان برگزار شد. ما سالانه بالغ بر ۱۰ همایش برگزار می‌کنیم و در راستای توسعه دانش گام برمی‌داریم.
ملایی‌توانی خبر داد: پژوهشگاه در حوزه تحصیلات تکمیلی در 10 رشته در دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری فعالیت می‌کند و در حال حاضر حدود ۴۰۰ دانشجو دارد و تلاش هم این است تا دانشجویان بیشتری را جذب کنیم. همچنین امسال آخرین سالی است که برنامه نخست راهبردی پژوهشگاه به پایان می‌رسد و امسال هم برنامه دوم تدوین می‌شود و در برنامه دوم تلاش داریم تا نقش بیشتری برای کمک به سیاست‌مداران برای خروج از بحران ایفا کنیم.
این مسئول به رشد مقالات علمی استادان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اشاره کرد و گفت: تعداد مقالات استادان ما امروز به ۱.۶ دهم رسیده است و نسبت به گذشته تقریبا دو برابر شده است. پژوهشگاه با توجه به ظرفیت‌های خود تقش مهمی در اجرای طرح‌های کلان  ملی هم دارد و تاکنون دو طرح را انجام داده و در دست انجام دارد، ساماندهی اجتماعی سواحل مکران و ساماندهی جامع علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور دو طرح کلان ملی است که توسط این پژوهشگاه انجام می‌شود و اهداف مختلفی را هم دنبال می‌کند.  کارگروهی هم اخیرا درباره ورود علوم انسانی به چالش‌های کشور تشکیل شده است و بالغ بر ۱۵۰ موضوع در اختیار تمام استادان کشور قرار گرفته است و هدف این است تا چشم‌اندازهای روشنی برای علوم انسانی در کشور ترسیم کنیم.
معاون پژوهش و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به برنامه‌های هفته پژوهش در این پژوهشگاه اشاره کرد و گفت: هفته پژوهش در دانشگاه‌ها و سایر مراکز معمولا یک روز است اما از پژوهشگاه که صبغه پژوهشی بیشتری دارد توقع بیشتری هم وجود دارد، بنابراین ما در چهار روز این مراسم را برگزار کنیم.
به گفته این مسئول در روز شنبه ۲۴ آذر دکتر داوری سخنرانی خواهد کرد و در ادامه همین روز از فعالیت‌های پژوهشی پژوهشگاه رونمایی و از دو همکار خانم برای تدوین دو کتاب قدردانی می‌شود. همچنین در ادامه پنل تخصصی درباره کارآمدی‌های علوم انسانی در زمینه تحریم برگزار می‌شود تا راه‌حل‌هایی برای این موضوع ارائه کنیم.
وی ادامه داد: در روز دوم یعنی دوشنبه ۲۶ آذر، دکتر محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس و استاد دانشگاه تربیت مدرس درباره علوم انسانی و راهکارهای آن برای مقابل با فساد سخنرانی می‌کند و در ادامه یک پنل تخصصی در این زمینه با حضور اساتید پژوهشگاه برگزار می‌شود. همچنین در ادامه همین روز یک پنل دیگری درباره علوم انسانی و محیط زیست برگزار می‌شود. پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی دانش‌نامه محیط زیست را نوشته است و کارهای خوبی در این زمینه انجام داده است.
علیرضا ملایی توانی خبر داد: در روز سه‌شنبه ۲۷ آذر گزارش‌هایی از دستاوردهای پژوهشگاه در یک سال گذشته ارائه می‌‌شود و سرانجام جوایزی به کارشناسان و پژوهشگران برتر اهدا می‌شود. البته در روز پنجشنبه 29 آذر هم شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی  برنامه‌هایی برگزار خواهد کرد. این شورا ۱۷ گروه تخصصی در حوزه علوم انسانی دارد و درباره کاستی‌ها و توانمندی‌های علوم انسانی گفت‌گوهای مختلفی را شکل می‌دهند. در این روز بخشی از دستاوردهای شورا در یک سال گذشته ارائه می‌شود.
معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی همچنین خبر داد که امسال از دو پژوهشگر پژوهشگاه به عنوان رتبه برتر و از دو نفر از استادان هم به عنوان رتبه شایسته تجلیل، قدردانی می‌شود، و البته در میان کارشناسان نیز ۳ نفر و از دانشجویان هم ۳ نفر برگزیده شده‌اند که در روز 27 آذر از آنها قدردانی به عمل خواهد آمد.

 

کلید واژه ها: هفته پژوهش نشست خبری


نظر شما :