گزارش نشست مشترک مرکز اسناد فرهنگی آسیا و کمیسیون ملی یونسکو

۱۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۱:۴۸ کد : ۱۷۲۹۰ مهم‌ترین اخبار
تعداد بازدید:۲۵۵
گزارش نشست مشترک مرکز اسناد فرهنگی آسیا و کمیسیون ملی یونسکو

گزارش نشست مشترک مرکز اسناد فرهنگی آسیا و کمیسیون ملی یونسکو

نشست مشترک مرکز اسناد فرهنگی آسیا و کمیسیون ملی یونسکو در ایران با حضور دکتر حسینعلی قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و دکتر حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، دکتر کریمی علوی، معاون فرهنگی و اجتماعی پژوهشگاه و دکتر سیده مریم عاملی رضایی، رییس مرکز اسناد فرهنگی آسیا و دکتر بهمن نامور مطلق، معاون علمی دبیرکل و رییس گروه فرهنگ و هنر کمیسیون ملی یونسکو روز سه‌شنبه، 17/7/1397 در دفتر یونسکو برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر قبادی با بیان پیشینه و سابقۀ مرکز و جایگاه آن در ایران و کشورهای منطقۀ آسیا، ضمن اشاره به اهمیت و ضرورت تعامل مثبت و سازنده و گسترش همکاری‌های دوجانبه در پیشبرد برنامه‌های مشترک، اظهار امیدواری کرد؛ این تعامل و همکاری موجب رشد هم¬افزایی موجود و تقویت و پیشبرد فعالیت‌های مشترک در عرصه‌های مختلف علمی و اجرایی در راستای اهداف و برنامه‌های مرکز و کمیسیون شود. دکتر عاملی رضایی نیز با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته و جاری در مرکز، دربارۀ زمینه‌های مختلف همکاری با کمیسیون ملی یونسکو در چارچوب برنامۀ توسعۀ راهبردی پژوهشگاه پیشنهاداتی را مطرح و سپس دکتر کریمی علوی نیز به ظرفیت‌های مختلف پژوهشگاه برای همکاری با یونسکو اشاره کرد.
دکتر ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، با استقبال از زمینه‌های مشترک همکاری با پژوهشگاه، آمادگی کامل یونسکو را برای تداوم مثمرثمر همکاری‌ها اعلام کرد. دکتر نامور مطلق نیز در ارتباط با تهیۀ اسناد و مدارک و تقویت سایت مرکز اسناد فرهنگی آسیا پیشنهاداتی را مطرح و بر حمایت هرچه بیشتر از فعالیت‌های مرکز اسناد فرهنگی آسیا تأکید کرد.
در این نشست مقرر شد، تفاهم‌نامه و منشور همکاری پنج ساله ای بین پژوهشگاه و کمیسیون ملی یونسکو با محورهایی ازجمله: تهیه بانک اطلاعاتی اسناد و مدارک از کشورهای آسیایی با ارسال فراخوان به مراکز مطالعاتی آسیا و تبدیل سایت مرکز اسناد به سایت روزآمد و حلقۀ وصل مطالعات آسیایی؛ برگزاری نشست‌ها و همایش‌های مشترک مرتبط با برنامه‌های یونسکو در حوزه مطالعات آسیایی و شناساندن جایگاه ایران در کشورهای منطقه با تأکید بر مشاهیر ایرانی و معرفی آرا و اندیشه‌های آنها در حوزه‌های مطالعاتی مختلف؛ بویژه درباره سهروردی و افکار و اندیشه‌های او، که در سال جاری محور برنامه سالانۀ یونسکو است، و... منعقد شود.
در پایان مقرر شد، کمیتۀ مشترکی برای اجرایی شدن مفاد تفاهم‌نامه و بررسی زمینه‌های همکاری مشترک تشکیل شود تا با طرح، ارائه و بررسی راهکارهای عملی، موجب تسریع در فرایند اجرایی همکاری‌های مشترک شوند.

 

 

کلید واژه ها: نشست مشترک مرکز اسناد فرهنگی آسیا و کمیسیون ملی یونسکومرکز اسناد فرهنگی آسیا


نظر شما :