اخبار معاونت پژوهشی

 • گزارش نشست «تأملاتی در مطالعات مانوی_اسلامی»

  گزارش نشست «تأملاتی در مطالعات مانوی_اسلامی»

  هشتمین نشست از سلسله نشست‌های انتقادی اسلام و باستان متأخر با عنوان «تأملاتی در مطالعات مانوی_اسلامی» توسط گروه مطالعات تاریخی و فرهنگی قرآن پژوهشکده مطالعات قرآنی، سی‌ویکم اردیبهشت‌ماه، با سخنرانی دکتر محمد شکری فومشی (عضو هیات علمی دانشگاه ادیان و مذاهب قم) و دکتر پریسا عطائی نظری (پژوهشگر مطالعات قرآنی) در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد. دبیری این نشست را نیز دکتر زهرا محققیان (مدیر گروه مطالعات تاریخی و فرهنگی قرآن پژوهشکده مطالعات قرآنی) بر عهده داشت.
 • گزارش همایش ملی «بازتاب فرهنگ و هویت ایرانی در زبان و ادبیات فارسی»

  گزارش همایش ملی «بازتاب فرهنگ و هویت ایرانی در زبان و ادبیات فارسی»

  همایش ملی «بازتاب فرهنگ و هویت ایرانی در زبان و ادبیات فارسی» به همت پژوهشکده زبان و ادبیات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ۲۵ اردیبهشت ماه ۴۰۳ با برگزاری مراسم افتتاحیه و تشکیل محورهای (پنل‌های) مختلف برگزار شد و طبق برنامه سخنرانان با حضور در جایگاه مطالب خود را ارائه کردند ضمن اینکه این همایش طبق برنامه ۲۶ اردیبهشت‌ماه نیز دنبال خواهد شد. این همایش هم‌زمان با روز ملی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در سالن تمدن پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز به‌کار کرد.
 • همایش ملی «بازتاب فرهنگ و هویت ایرانی در زبان و ادبیات فارسی»
 • موافقت با ۲۱ درخواست پایه ترفیع اعضای هیات علمی

  هفتاد و ششمین جلسه کمیته منتخب ترفیعات پژوهشگاه با حضور اعضای محترم در تاریخ ۰۸/۰۲/۱۴۰۳ برگزار شد. در این جلسه با ۲۱ درخواست پایه ترفیع اعضای هیات علمی موافقت شد.
 • فراخوان «هفتمین همایش ملی زبان‌شناسی رایانشی»
 • تصویب برنامه‌های پژوهشی پیشنهادی اعضای هیأت علمی پژوهشگاه

  تصویب برنامه‌های پژوهشی پیشنهادی اعضای هیأت علمی پژوهشگاه

  چهل‌ونهمین جلسه شورای پژوهشی پژوهشگاه بیست‌وهفتم فروردین ماه ۱۴۰۳ در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد. بررسی پیشنهاد گروه مدیریت درخصوص تمدید مجوز برگزاری کانون‌‌‌های ارزیابی و توسعه؛ بحث و تبادل نظر درباره برنامه راهبردی پژوهشگاه؛ بررسی سازوکارهای تشویقی و حمایت هرچه بیشتر از تشکیل و برگزاری حلقه‌های مطالعاتی و بررسی پیشنهاد مرکز تحقیقات امام علی (ع) برای برگزاری همایش ملی با عنوان «الگوی جامع سلامت در سیره علوی» از بخش‌های مختلف جلسه شورا بود.
 • «مقایسه دانشنامه‌های قدیم در ایران با دانشنامه‌های جدید غربی»

  «مقایسه دانشنامه‌های قدیم در ایران با دانشنامه‌های جدید غربی»

  چهل‌وهشتمین جلسه شورای پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، بیست‌ویکم اسفند ماه ۱۴۰۲ برگزار شد. در این جلسه علاوه بر تنفیذ و تصویب برنامه‌های پژوهشی انفرادی (نوع الف و ب) پیشنهادی اعضای هیأت علمی پژوهشکده‌های مختلف پژوهشگاه، دکتر آزیتا افراشی (رئیس پژوهشکده دانشنامه‌نگاری) در زمینه «مقایسه دانشنامه‌های قدیم در ایران با دانشنامه‌های جدید غربی» به سخنرانی پرداخت. همچنین در این جلسه دکتر سیده‌زهرا اجاق (رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و ارتباطات) گزارشی از ابعاد و مسائل مختلف همایش ملی «فرهنگ، رسانه و تحولات نسلی در ایران: روندها، چالش‌ها و راهکارها» ارائه داد
 • تصویب طرح‌نامه پیشنهادی رساله‌های دانشجویان مقطع دکتری

  تصویب طرح‌نامه پیشنهادی رساله‌های دانشجویان مقطع دکتری

  جلسه شورای تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه، بیست‌ودوم اسفندماه ۱۴۰۲، با حضور اعضای شورا برگزار شد و طرح‌نامه‌های پیشنهادی رساله‌های دانشجویان مقطع دکتری پس از بررسی، طرح پیشنهادها و اصلاحات لازم به تصویب رسیدند. در ابتدای جلسه دکتر موسی نجفی، رئیس پژوهشگاه، با درود و صلوات بر پیامبر خاتم صلّ ا... علیه و آله و سلّم و اهل بیت علیهم السّلام، ضمن آرزوی بهره‌مندی از برکات ماه مبارک رمضان برای اعضای پژوهشگاه، اظهار امیدواری کرد که سالی پر خیر و برکت همراه با سلامتی و توفیق در پیش داشته باشند.
 • شناسایی ظرفیت‌های موجود در پژوهشکده‌ها و مراکز پژوهشی، یکی از وظایف مهم دفتر قطب‌ها، کرسی‌های علمی و نظریه‌پردازی است

  شناسایی ظرفیت‌های موجود در پژوهشکده‌ها و مراکز پژوهشی، یکی از وظایف مهم دفتر قطب‌ها، کرسی‌های علمی و نظریه‌پردازی است

  چهل و هفتمین جلسه شورای پژوهشی پژوهشگاه ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۲ در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد. ادامه بررسی عملکرد و فعالیت‌های شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی؛ سخنرانی دکتر عبدالمجید مبلغی در زمینه «تبارشناسی زمینه‌های گسترش شرق‌شناسی در نحوه مواجهه ما با سنت خویش» و تنفیذ و تصویب برنامه‌های پژوهشی انفرادی (نوع الف و ب) پیشنهادی اعضای هیأت علمی پژوهشکده‌های مختلف پژوهشگاه از بخش‌های مختلف این جلسه شورا بود.