اخبار

گزارش نشست ارزیابی انتقادی دین شک‌بنیاد جان شلنبرگ

به همت پژوهشکده فلسفه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، نشستی با عنوان «ارزیابی انتقادی دین شک بنیاد جان شلنبرک» در تاریخ یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۵ تا ۱۷ با سخنرانی جناب آقای دکتر کریم کرمی به صورت مجازی برگزار گردید که شرح گزارش این نشست تقدیم حضور می گردد.

ادامه مطلب

ارزیابی انتقادی دین شک بنیاد جان شلنبرگ

پژوهشکده فلسفه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فلسفی برگزار می کند: ارزیابی انتقادی دین شک بنیاد جان شلنبرگ سخنران: دکتر کریم کرمی دبیر علمی جلسه: دکتر مهدی اصفهانی ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۵ تا ۱۷ (جلسه به صورت مجازی برگزار می گردد) لینک حضور مجازی در نشست: https://webinar.ihcs.ac.ir/b/ihc-tat-zw۶-hsk از علاقمندان جهت حضور در نشست دعوت به عمل می آید.

ادامه مطلب

درباره علم میانی خداوند به شرطی های خلاف واقع آزادی

On God’s Middle Knowledge of Counterfactuals of Freedom درباره علم میانی خداوند به شرطی های خلاف واقع آزادی مسئله ناسازگاری میان مشیت مطلق الهی و آزادی مخلوقات، ادعا می کند خداباوری کلاسیک با یک دوراهی مواجه است: الف) پذیرش مشیت مطلق الهی و حذف آزادی مخلوقات؛ ب) حفظ آزادی مخلوقات و حذف مشیت الهی به معنای سنتی. اما مولینیزم برای گذر از این دوراهی نظریه علم میانی را مطرح می کند.طبق این نظریه، خداوند در مرتبه ای از علم خود، به شرطی های خلاف واقع آزادیِ صادق علم دارد، شرطی هایی که تالی آنها بیانگر افعال آزادانه مخلوقات است.به عبارت دیگر خداوند در این مرتبه از علم خود می داند تمامی مخلوقات ممکن در تمامی شرایط ممکن چه فعلی را انجام خواهند داد. ازین رو او با علم به این شرطی‌ها و بالفعل کردن صرفاً مقدم آن‌ها می‌داند که مخلوقات، آزادانه چه فعلی را محقق خواهند کرد. لذا بدین طریق هم آزادی مخلوقات حفظ می گردد و هم مشیت خداوند که عبارت است از علم پیشین و کنترل او بر افعال مخلوقات. با توجه به عبارات فوق این پرسش مطرح می گردد که مولینیزم در میان پاسخ های موجود به مسئله ناسازگاری مشیت الهی و آزادی مخلوقات چه جایگاهی دارد و وجه تمایز آن با سایر رویکردها چیست؟ ادعای مذکور (علم خداوند به شرطی‌های خلاف واقع آزادی) تا چه حد می‌تواند در پر کردن شکاف میان آزادی انسان و مشیت مطلق خداوند، نقش داشته باشد؟ همچنین اساساً چگونه می تواند چنین شرطی هایی وجود داشته باشد و مسبب صدق آنها چه کسی و یا چه چیزی است؟ آیا خود فاعل‌های انسانی می‌توانند ضامن صدق این گزاره‌ها باشند؟ در صورت پذیرش وجود چنین شرطی هایی، آیا علم خداوند بدان ها با سایر پیش فرضهای مولینیزم سازگار است؟ در این مجال سعی بر آن است تا بدین پرسش ها پاسخ دهیم. از علاقمندان جهت شرکت در این نشست، که در روز یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ ساعت ۱۵-۱۷ به صورت مجازی برگزار می گردد، از طریق لینک زیر، دعوت به عمل می آید. https://b۲n.ir/a۷۵۹۳۳

ادامه مطلب
نشست پژوهشکده فلسفه به مناسبت روز جهانی فلسفه

روز جهانی فلسفه

پژوهشکده فلسفه با همکاری گروههای پژوهشی فلسفه دین، فلسفه غرب و فلسفه اسلامی و حکمت معاصر، نشستی را تحت عنوان روز جهانی فلسفه برگزار می کند. از علاقمندان جهت حضور مجازی در این نشست، از طریق لینک زیر دعوت به عمل می آید. https://webinar.ihcs.ac.ir/b/ihc-j۸v-hvg-opo لینک کوتاه شده: https://b۲n.ir/f۰۹۶۳۹

ادامه مطلب

مصاحبه دکتر کریم مجتهدی با خبرگزاری ایبنا

در قرون وسطی، مدرسان سرشناس بزرگی بودند که در تعلیمات خود جنبه های مختلف علم و تفکر را مشخص کرده اند. همین دلالت بر اهمیت مدرسان در تمام دوره تاریخ می کند. مدرسان همیشه وظیفه خاصی داشته اند و از مشکلات و احتمالاً تهدیدات نمی ترسیدند. در واقع مدرسان اصیل، همیشه بر اساس وجدان خود به میدان آمده بودند. همگان می توانند موضع آنها را سرمشق خود قرار دهند و مطمئن باشند که پیشرفت های بعدی فرهنگ، نتیجه کار آنها خواهد بود.

ادامه مطلب
ضرورت تغییر عیار علم سنجی در علوم انسانی
چرا پژوهش‌های علوم ‌انسانی در مقایسه با علوم طبیعی کمتر است؟

ضرورت تغییر عیار علم سنجی در علوم انسانی

طبق نظریه تامس کوهن، فیلسوف و فیزیکدان معاصر، علوم‌ طبیعی (Natural science) همچون فیزیک، شیمی و نجوم «پارادایمی» هستند. پارادایم شامل باورها و پیش‌فرض‌ها، تعهدات متافیزیکی، نظری و ابزاری جامعه علمی است. پارادایم‌ها علوم استقراریافته را نظارت و هدایت می‌کنند، به‌عنوان مثال پارادایم نجوم بطلمیوس«ی»یا پارادایم فیزیک نیوتن«ی»

ادامه مطلب
آینده فلسفه دین و امکانات پیش رو
مدرسه زمستانی فلسفه دین

آینده فلسفه دین و امکانات پیش رو گالری

مدرسه زمستانه فلسفه دین با عنوان «آینده فلسفه دین و امکانات پیش رو» به همت گروه فلسفه دین پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در تاریخ پنجم الی هشتم دی ماه ۱۴۰۰ در قالب ۱۴ جلسه دو ساعته، معادل ۲۸ ساعت سخنرانی به صورت آنلاین برگزار گردید.

ادامه مطلب
مسائل علوم انسانی از جنس مسائل علم عادی یعنی پازل نیستند
هفته پژوهش

مسائل علوم انسانی از جنس مسائل علم عادی یعنی پازل نیستند

به مناسبت هفته پژوهش، گروه فلسفۀ علم و فناوری، پژوهشکده مطالعات فلسفی و تاریخ علم، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نشستی با عنوان چالش‌های ارزیابی پژوهش‌های علوم انسانی از منظر علم‌شناسی فلسفی برگزار کرد.

ادامه مطلب
علم، جامعه و تاریخ در همه گیری کرونا
نشست تخصصی گروه تاریخ علم و فلسفه علم و فناوری

علم، جامعه و تاریخ در همه گیری کرونا

گروه تاریخ علم و فلسفه علم و فناوری از پژوهشکده مطالعات فلسفی و تاریخ علم، در تاریخ ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ الی ۱۷ ، نشست تخصصی پیرامون «علم, جامعه و تاریخ در همه گیری کرونا» برگزار می کند. از علاقمندان جهت شرکت در این نشست مجازی دعوت به عمل می آید. در افتتاحیه این نشست، که رأس ساعت ۱۰ شروع خواهد شد، ابتدا ریاست محترم پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، جناب آقای دکتر قبادی سخنرانی خواهند کرد.

ادامه مطلب