اخبار

نشست پژوهشکده فلسفه به مناسبت روز جهانی فلسفه

روز جهانی فلسفه

پژوهشکده فلسفه با همکاری گروههای پژوهشی فلسفه دین، فلسفه غرب و فلسفه اسلامی و حکمت معاصر، نشستی را تحت عنوان روز جهانی فلسفه برگزار می کند. از علاقمندان جهت حضور مجازی در این نشست، از طریق لینک زیر دعوت به عمل می آید. https://webinar.ihcs.ac.ir/b/ihc-j۸v-hvg-opo لینک کوتاه شده: https://b۲n.ir/f۰۹۶۳۹

ادامه مطلب

مصاحبه دکتر کریم مجتهدی با خبرگزاری ایبنا

در قرون وسطی، مدرسان سرشناس بزرگی بودند که در تعلیمات خود جنبه های مختلف علم و تفکر را مشخص کرده اند. همین دلالت بر اهمیت مدرسان در تمام دوره تاریخ می کند. مدرسان همیشه وظیفه خاصی داشته اند و از مشکلات و احتمالاً تهدیدات نمی ترسیدند. در واقع مدرسان اصیل، همیشه بر اساس وجدان خود به میدان آمده بودند. همگان می توانند موضع آنها را سرمشق خود قرار دهند و مطمئن باشند که پیشرفت های بعدی فرهنگ، نتیجه کار آنها خواهد بود.

ادامه مطلب
ضرورت تغییر عیار علم سنجی در علوم انسانی
چرا پژوهش‌های علوم ‌انسانی در مقایسه با علوم طبیعی کمتر است؟

ضرورت تغییر عیار علم سنجی در علوم انسانی

طبق نظریه تامس کوهن، فیلسوف و فیزیکدان معاصر، علوم‌ طبیعی (Natural science) همچون فیزیک، شیمی و نجوم «پارادایمی» هستند. پارادایم شامل باورها و پیش‌فرض‌ها، تعهدات متافیزیکی، نظری و ابزاری جامعه علمی است. پارادایم‌ها علوم استقراریافته را نظارت و هدایت می‌کنند، به‌عنوان مثال پارادایم نجوم بطلمیوس«ی»یا پارادایم فیزیک نیوتن«ی»

ادامه مطلب
آینده فلسفه دین و امکانات پیش رو
مدرسه زمستانی فلسفه دین

آینده فلسفه دین و امکانات پیش رو گالری

مدرسه زمستانه فلسفه دین با عنوان «آینده فلسفه دین و امکانات پیش رو» به همت گروه فلسفه دین پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در تاریخ پنجم الی هشتم دی ماه ۱۴۰۰ در قالب ۱۴ جلسه دو ساعته، معادل ۲۸ ساعت سخنرانی به صورت آنلاین برگزار گردید.

ادامه مطلب
مسائل علوم انسانی از جنس مسائل علم عادی یعنی پازل نیستند
هفته پژوهش

مسائل علوم انسانی از جنس مسائل علم عادی یعنی پازل نیستند

به مناسبت هفته پژوهش، گروه فلسفۀ علم و فناوری، پژوهشکده مطالعات فلسفی و تاریخ علم، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نشستی با عنوان چالش‌های ارزیابی پژوهش‌های علوم انسانی از منظر علم‌شناسی فلسفی برگزار کرد.

ادامه مطلب
علم، جامعه و تاریخ در همه گیری کرونا
نشست تخصصی گروه تاریخ علم و فلسفه علم و فناوری

علم، جامعه و تاریخ در همه گیری کرونا

گروه تاریخ علم و فلسفه علم و فناوری از پژوهشکده مطالعات فلسفی و تاریخ علم، در تاریخ ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ از ساعت ۱۰ الی ۱۷ ، نشست تخصصی پیرامون «علم, جامعه و تاریخ در همه گیری کرونا» برگزار می کند. از علاقمندان جهت شرکت در این نشست مجازی دعوت به عمل می آید. در افتتاحیه این نشست، که رأس ساعت ۱۰ شروع خواهد شد، ابتدا ریاست محترم پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، جناب آقای دکتر قبادی سخنرانی خواهند کرد.

ادامه مطلب