گزارش؛

افزایش میزان مراجعه کننده، رشد ۵۰۱ پله ای در الکسا و بهبود خدمات ارائه شده به کاربران پرتال در سال ۱۳۹۸

۰۹ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۰:۳۰ کد : ۱۸۴۸۷ جدیدترین اخبار
تعداد بازدید:۲۳۴
افزایش میزان مراجعه کننده، رشد ۵۰۱ پله ای در الکسا و بهبود خدمات ارائه شده به کاربران پرتال در سال ۱۳۹۸

«پرتال جامع علوم انسانی» که از سال ۱۳۸۸ به همت «پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی»، راه اندازی شده است، با بارگذاری ۱۳۵۱ نشریه در قالب ۳۵ هزار شماره و بیش از ۳۱۶ هزار داده علمی تمام متن با دسترسی آزاد و بدون محدودیت، میزبان جامعه علمی کشور در حوزه علوم انسانی و اسلامی اعم از تولیدکنندگان آثار، ناشران، محققان و اندیشمندان از سراسر جهان می باشد.

وجه تمایز پرتال مذکور نسبت به پایگاه های مشابه، دسته بندی موضوعی مقالات در ۳۳۰۰ زیرحوزه گروه علوم انسانی و اسلامی است به نحوی که محققان علاوه بر دسترسی به مقالات از طریق جستجو در عنوان، نویسنده، ناشر و .. از طریق موضوع و حوزه تخصصی مقالات منتشر شده نیز امکان دسترسی به محتوای مورد نیاز خود را خواهند داشت.

 با راه اندازی نسخه جدید پرتال در شهریور ماه ۱۳۹۷ میزان مراجعه کننده به پرتال در سال ۱۳۹۸ نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۷ با رشد بیش از ۳۰۰ درصدی همراه بوده است. همچنین رتبه پرتال در وب سایت معتبر الکسا به عنوان میزان مراجعه کننده به کلیه وب سایت ها پس از ارائه نسخه جدید پرتال، از سوی کاربران ایرانی با رشد ۵۰۱ پله ای و کاربران سراسر جهان با رشد ۱۲۵۵۷ پله ای همراه بوده است.

شایان ذکر است پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ازای خدمات ارائه شده در پرتال اعم از خدمات به صاحبان آثار نظیر ایجاد صفحات اختصاصی نشریات، درج مقالات و .. و همچنین خدمات به محققان شامل دسترسی به محتوای تمام متن مقالات، دسترسی موضوعی و .. هزینه ای دریافت نمی کند.

در ادامه گزارشی از فعالیت پرتال در سال ۱۳۹۸ و آماری از داده های موجود در آن از آغاز تا کنون ارائه شده است.

 

۱- آمار بازدید از پرتال چهار ماه نخست سال ۱۳۹۸و مقایسه با زمان مشابه در سال ۱۳۹۷

با توجه به آمار استخراج شده از نرم افزار معتبر Google Analytics، در ۴ ماهه نخست سال ۱۳۹۸ بیش از ۳ میلیون و ۸۰ هزار کاربر جهت بهره مندی از داده های پرتال به وب سایت ensani.ir مراجعه نموده اند. این تعداد کاربر از بیش از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار صفحه در پرتال بازدید نموده اند که نسبت صفحه بازدید شده به تعداد کاربران ۲.۱ صفحه بوده است.

میزان مراجعه کننده (بازدید) و صفحات بازدید شده پرتال فروردین لغایت تیر ماه ۱۳۹۸

عنوان

تعداد بازدید / مراجعه

مراجعه کننده (کاربر)

۳,۰۸۲,۹۲۵کاربر

صفحات بازدیده شده

۶,۶۹۰,۲۲۵ صفحه

میانگین روزانه مراجعه کننده

۲۴,۸۶۲ کاربر

میانگین روزانه صفحات بازدید شده

۵۳,۹۵۳ صفحه

نسبت صفحات بازدید شده به کاربر

۲.۱۷ صفحه

 

آمار ارائه شده فوق در زمان مشابه در سال ۱۳۹۷ برای میزان بازدیدکننده رقم ۸۵۰ هزار کاربر و برای صفحات بازدید شده ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار صفحه توسط نرم افزار گوگل آنالیتیک ثبت شده است.

با استناد به آمار موجود، میزان بازدیدکننده در سال ۱۳۹۸ نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۷، رشدی معادل ۳.۶۲ برابر را نشان می دهد. این رقم برای میزان صفحات بازدید شده، رشدی معادل ۲.۷۸ برابر بوده است.

 

مقایسه میزان مراجعه کننده (بازدید) و صفحات بازدید شده پرتال فروردین لغایت تیر ماه ۱۳۹۸ با مدت مشابه در سال ۱۳۹۷

عنوان

تعداد بازدید / مراجعه

درصد تغییر

۱۳۹۸

۱۳۹۷

مراجعه کننده (کاربر)

۳,۰۸۲,۹۲۵ کاربر

۸۵۰,۶۰۸ کاربر

%۳۶۲+

صفحات بازدیده شده

۶,۶۹۰,۲۲۵ صفحه

۲,۴۰۳,۹۲۹ صفحه

%۲۷۸+

 

 

علت رشد موجود را نیز می توان به سه عامل: ۱- تغییر نرم افزار، بهبود سرعت بارگذاری صفحات، امکانات جدید نرم افزار و رفع اشکلات دسترسی نرم افزار قبل، ۲- بروزرسانی سریع تر نشریات با کمک دانشجویان پژوهشگاه و ۳- دسترسی رایگان مخاطبان به مقالات علمی در پرتال با توجه به پولی بودن اکثر بانک های اطلاعاتی مشابه؛ مرتبط دانست.

 

۲- رتبه بندی الکسا و جایگاه پرتال

براساس رتبه بندی معتبر الکسا، پرتال جامع علوم انسانی در میان وب سایت های پربازدید توسط کاربران ایرانی در جایگاه ۴۳۲ قرار گرفته است، که در میان رده بندی بانک های اطلاعاتی مشابه جایگاه ویژه ای محسوب می شود. این امار در مقایسه با شهریور ماه سال ۱۳۹۷همزمان با راه اندازی نسخه جدید پرتال، با رشد ۵۰۱ پله ای برای کاربران ایرانی و رشد ۱۲۵۵۷ پله ای برای کاربران از سراسر جهان همراه بوده است.

 

 

* این رتبه از میان  بازدید کلیه وب سایت ها (اعم از موتورهای جستجو نظیر گوگل، سایت های خبری، دانشگاهی و ...) توسط کاربران ایرانی استخراج شده است.

 

        ۳- راه اندازی نسخه تلفن همراه با توجه به آمار مراجعه کاربران

 

با توجه به افزایش میزان مراجعه کاربران به پرتال جامع علوم انسانی از طریق تلفن های همراه هوشمند و تبلت و با استناد به آمار استخراج شده از نرم افزار Google Analytics، که در گزارش چهار ماه نخست سال ۱۳۹۸ رقم ۶۶ درصد با توجه به سیستم عامل کاربران را نشان داده است، نسخه آزمایشی اپلیکیشن اندروید پرتال با هدف سهولت دسترسی این کاربران، تولید و در خرداد ماه سال جاری در اختیار آن ها قرار گرفته است.

نحوه دسترسی کاربران به پرتال براساس سیستم عامل مورد استفاده فروردین لغایت تیر ماه ۱۳۹۸

ردیف

نام سیستم عامل

درصد مراجعه

۱

اندروید

۵۷.۶۶

۲

ویندوز

۳۲.۳۴

۳

Ios

۹.۲

۴

سایر

۰.۸

 

راه اندازی وب سایت جدید و نسخه اندروید پرتال

          ۴- مقالات اضافه شده به پرتال چهار ماه نخست سال ۱۳۹۸

در چهار ماه نخست سال ۱۳۹۸ تعداد ۱۰,۴۸۷ مقاله از ۴۴۲ نشریه در قالب ۱,۱۹۲ شماره منتشر شده، در پرتال نمایه شده است که از این تعداد ۱۹ نشریه جدید در پرتال ثبت شده است. با بارگذاری این تعداد مقاله ۵,۵۳۰ پدیدآور (نویسنده) جدید نیز در پرتال صاحب صفحه اختصاصی شده اند.  بارگذاری این تعداد مقاله نسبت به زمان مشابه در سالیان قبل، با رشد ۱۴۰ درصدی همراه بوده که این امر حز با تغییر نرم افزار و استفاده از نیروی انسانی توانمند میسر نمی شد.

 

داده های اضافه شده به پرتال فروردین لغایت تیر ماه ۱۳۹۸

ردیف

عنوان

تعداد/میزان

۱

مقالات اضافه شده

۱۰,۴۸۷

۲

نشریات به روز شده

۴۴۲

۳

نشریات جدید

۱۹

۴

شمارگان نمایه شده

۱,۱۹۲

۵

پدیدآورندگان (نویسندگان) اضافه شده

۵,۵۳۰

 

۵-  آمار کل مقالات پرتال از ابتدا تا کنون

در حال حاضر پرتال۳۱۶,۷۹۸  مقاله در قالب ۱۳۵۱ نشریه از بیش از ۳۵ هزار شماره منتشر شده را به صورت رایگان با دسته بندی موضوعی در اختیار کاربران قرار داده است. این تعداد مقاله از بیش از ۱۴۰ هزار پدیدآور (نویسنده) گردآوری شده که هر یک از آن ها در پرتال دارای صفحه ای اختصاصی با قابلیت تفکیک براساس نویسنده همکار، سال نشر، درجه علمی، نشریه، زبان و موضوع هستند.

 

 

مقالات موجود در پرتال از ۹ زبان زنده دنیا شامل: فارسی: ۳۱۴۵۵۶ مقاله، انگلیسی: ۱۰۸۸ مقاله، عربی: ۷۳۳ مقاله، فرانسه: ۳۰۱ مقاله، روسی: ۷۵  مقاله، آلمانی: ۲۴ مقاله، ایتالیایی: ۷ مقاله، ترکی: ۱۰ مقاله و اردو: ۴ تشکیل شده اند.

همچنین این تعداد مقاله با توجه به دسته بندی های موجود علمی شامل: ۸۹,۹۳۷ مقاله علمی-پژوهشی ، ۶,۴۰۳ مقاله علمی-ترویجی، ۳,۲۲۵ مقاله علمی-پژوهشی (دانشگاه آزاد)، ۷,۱۱۱ مقاله علمی-پژوهشی (حوزوی) و ۲,۴۰۵ مقاله علمی-ترویجی (حوزوی) می باشند.

 

کل داده های موجود در پرتال از آغاز تا پایان تیر ماه ۱۳۹۸

ردیف

عنوان

تعداد/میزان

۱

تعداد کل مقالات

۳۱۶,۷۹۸

۲

تعداد کل نشریات

۱۳۵۱

۳

تعداد کل شمارگان نمایه شده

۳۵,۸۰۰

۴

تعداد کل پدیدآورندگان (نویسندگان)

۱۴۵,۸۷۳

۵

تعداد کل حوزه های تخصصی

۳,۳۶۳

۶

تنوع مقالات به زبان های مختلف

۹ زبان مختلف: فارسی: ۳۱۴۵۵۶ - انگلیسی: ۱۰۸۸ -عربی: ۷۳۳

فرانسه: ۳۰۱- روسی: ۷۵ -آلمانی: ۲۴ -ایتالیایی: ۷- ترکی: ۱۰- اردو: ۴

۷

درجه علمی مقالات

علمی-پژوهشی:۸۹۹۳۷

علمی-ترویجی: ۶,۴۰۳

علمی-پژوهشی (دانشگاه آزاد): ۳,۲۲۵

علمی-پژوهشی (حوزوی): ۷,۱۱۱

علمی-ترویجی (حوزوی): ۲,۴۰۵

 

6- پراکندگی جغرافیایی کاربران پرتال در چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۸

در چهار ماه نخست سال ۱۳۹۸، ۳,۰۸۲,۹۲۵ کاربر از ۱۶۵ کشور از پرتال جامع علوم انسانی بازدید نموده اند. از این تعداد، محققان موجود در ایران با ۲,۴۹۵,۳۵۶ بازدید کننده، ۸۱ درصد کل بازدید را به خود اختصاص داده است. پس از ایران، کشور ایالات متحده آمریکا با ۱۰۴ هزار بازدیدکننده و ۳.۴ درصد، افغانستان با ۷۴ هزار بازدیدکننده و ۲.۴ درصد،  آلمان با ۵۸ هزار بازدیدکننده و ۱.۹ درصد، هلند با ۵۴ هزار بازدیدکننده و ۱.۸ درصد، بریتانیا با ۴۷ هزار بازدیدکننده و ۱.۵ درصد و فرانسه با  ۲۳ هزار بازدیدکننده و ۰.۸ درصد قرار دارند.

 

 

آمار مراجعه کاربران از کشورهای مختلف به پرتال فروردین لغایت تیر ماه ۱۳۹۸

نام کشور

میزان بازدید کننده

درصد بازدید

جمهوری اسلامی ایران

۲,۴۹۵,۳۵۶

۸۰.۹۴

ایالات متحده آمریکا

۱۰۴,۴۴۱

۳.۳۹

افغانستان

۷۴,۳۷۱

۲.۴۱

آلمان

۵۸,۰۰۶

۱.۸۸

هلند

۵۴,۴۶۲

۱.۷۷

بریتانیا

۴۷,۱۱۶

۱.۵۳

فرانسه

۲۳,۵۶۹

۰.۷۶

امارات متحده عربی

۲۱,۷۷۵

۰.۷۱

اوکراین

۱۸,۱۰۷

۰.۵۹

سایر کشورها

۱۸۵,۷۲۲

۶.۰۲

مجموع

۳,۰۸۲,۹۲۵

۱۰۰.۰۰

 


نظر شما :