رویکردها به فلسفه روش شناسی علوم انسانی

دوره آموزشی «درسگفتار رویکردها به فلسفه روش شناسی علوم انسانی» با همکاری گروه روش شناسی علوم انسانی شورای بررسی متون و کتب درسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در تاریخ 22 تیرماه ماه 1400 بصورت مجازی برگزار می‌شود.

بسته به اینکه از کدام پارادایم فکری، پایگاه معرفت شناختی و اقلیم فرهنگی – تاریخی در صدد تحدید مفهومی علوم انسانی باشیم، تعاریف مختلف، متنوع و گاه متعارضی از علوم انسانی می توان ارائه داد. عموم تعاریفی که در باب علوم انسانی ارائه شده تعاریفی ناظر به یکی از مولفه های موضوع (انسان و علل و معالیل رفتار و کنش وی)، روش (درونی ، تجربی ، ...)، مسائل (مناسبات انسان با انسان، جامعه، طبیعت و ...)، غایات (خودشناسی، توصیف، تیببن، فهم، آسیب شناسی، تجویز، کنترل و ...) و یا مشیر به مصادیق ( بر شمردن اینکه فی المثل چه رشته‌هایی مصداق عنوان علوم انسانی اند؛ جامعه شناسی، روان شناسی، اقتصاد، تاریخ، زبان شناسی، و .... ) می باشد. یک روایت غالب از تاریخ علوم انسانی، این علوم را پدیده ای نسبتا متاخر دانسته و آن را ذیل مفهوم «علوم تاریخی » صورتبندی می‌کند. از این جهت هویت و استقلال این علوم به قرن هجدهم باز می گردد. با تحولی که در دوران جدید به ویژه در رنسانس و روشنگری رخ داد، علوم انسانی معنا و مفهوم جدیدی گرفت. این علوم مدعی گونه ای استقلال در ساختار خود شدند و تحت تاثیر علوم طبیعی، خود را توسعه داده و به عنوان نظامی از دانش طرح و باز تعریف کردند. به نظر دیلتای در کتاب مقدمه بر علوم انسانی، علوم انسانی در ادامۀ فرایند رهاسازی علوم از فلسفه و متافیزیک در قرون وسطی پدیدار شده، لیکن رهاسازی و جدایی واقعی علوم انسانی از فلسفه و متافیزیک، عملاً در اواسط قرن نوزدهم میلادی اتفاق افتاد. اگرچه این واقعه در برخی از محافل دانشگاهی نظیر کشور فرانسه زودتر شکل گرفت و سابقه آن به اواسط قرن هفدهم بر می‌گردد.

فایل پوستر

سرفصل‌ها و محتوای دوره آموزشی:

مرور تاریخی پارادایم های علم شناسی فلسفی

پارادایم های فلسفه روش شناسی علوم انسانی

با هدف افزایش دانش نظری ارتقای فهم پارادایمی فلسفه و روش شناسی علوم انسانی

شرکت در این دوره برای چه کسانی مفید است؟

شرکت در این دوره برای دانشجویان، پژوهشگران و برای تمامی متخصصان و علاقمندان علوم انسانی مفید است.

مدت زمان دوره : 4 ساعت ( 2 جلسه 2 ساعته ) 1 روز

زمان برگزاری: روز  سه شنبه، ساعت 10 تا 15       تاریخ: 22 تیرماه1400

با ارائه گواهینامه معتبر و مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارای ارزش علمی و اداری و قابل ترجمه

برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام Mata.ihcs.ac.ir

کانال سروش مرکز:     sapp.ir/tamihcs

به دلیل اتمام دوره ، امکان ثبت نام وجود ندارد.

روش های ثبت نام
۱ هزینه ثبت نام (هرینه این دوره ۱۰۰۰۰۰۰ریال می باشد ولی به خاطر شرایط اجتماعی تخفیف ویژه در نظر گرفته شده است) ۴۰۰٬۰۰۰ ریال

مکان : پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی(آنلاین)

تاریخ : از ۲۲ تیر ۱۴۰۰ تا ۲۲ تیر ۱۴۰۰

تاریخ ثبت نام : از ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۷ تا ۲۶ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۷

طول دوره : ۴ ساعت ( ۱ جلسه ۴ ساعته ) ۱ روز

ظرفیت کل : بدون محدودیت


تعداد بازدید:۲۲۵۶