رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در گفتگو با ایرنا:

۰۱ تیر ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۳ کد : ۱۳۷۷۳ خبر و اطلاعیه
تعداد بازدید:۵۸۰
<span>نیازمند بازکاوی دقیق میراث اسلامی ایرانی هستیم <br /> </span>
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در گفتگو با ایرنا:

تهران - ایرنا - رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: نیازمند بازکاوی دقیق میراث اسلامی ایرانی هستیم زیرا بدون اطلاع از دیدگاه های ملاصدرا، زکریای رازی، آیت الله قاضی طباطبایی، امام خمینی(ره) و دیگر بزرگان نمی توانیم به درستی در مسیر علوم اسلامی انسانی گام برداریم.

حسینعلی قبادی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب به «حفظ روحیه امیدواری و نشاط در محیط های علمی و تحقیقاتی» افزود: باید فرصت برای مجموعه سرمایه های انسانی دخیل در این حوزه، نهاد و سازمان های مرتبط فراهم شود.

وی گفت: این امر سبب می شود تا با شناخت عمیق و روش مند به همه اجزا، ابعاد، قلمرو و موضوع پرداخته شود.

دکترای ادبیات و استاد دانشگاه تربیت مدرس افزود: همچنین باید به انگیزه های صاحبنظران این حوزه توجه و در راستای تقویت آن گام های موثری برداشته شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه دارای قابلیت ها و ظرفیت های میراثی و تمدنی غنی در این زمینه هستیم بگونه ای که افرادی همچون زکریای رازی، ملاصدرا، آیت الله طباطبایی، شهید مطهری، آیت الله بهشتی و غیره در این زمینه وجود دارند.

قبادی گفت: معتقدم باید بازکاوی دقیقی از میراث اسلامی و ایرانی داشته باشیم، میراثی که مبتنی بر آیات قرآن کریم و احادیث است.

وی تصریح کرد: برای بازآفرینی میراث های خود مستلزم این هستیم که در حوزه علوم انسانی با مسائل بنیادی و فرعی مواجه شده و با رویکرد مساله محور و هوشمند برای توسعه آن تلاش کنیم.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ادامه داد: باید در مسیر اسلامی شدن علوم انسانی، در وهله نخست میراث خود را بشناسیم و بتوانیم آن را مساله مندانه و ناظر بر مشکلات و مسائل را تحلیل و پردازش کنیم.

فایل های ضمیمه


نظر شما :