نشست مشترک پژوهشگاه علوم انسانی و سازمان سمت برگزار شد

۰۹ تیر ۱۳۹۴ | ۱۹:۲۱ کد : ۱۰۸۴۵ خبر و اطلاعیه
تعداد بازدید:۵۰۹
<p dir="RTL" style="font-family: tahoma; unicode-bidi: embed; text-align: justify;"></p> <p dir="RTL" style="unicode-bidi: embed; text-align: justify;"></p>
نشست مشترک پژوهشگاه علوم انسانی و سازمان سمت برگزار شد

نشست مشترک سرپرست و معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به همراه دبیر و تعدادی از اعضای شورای بررسی متون در تاریخ 9تیرماه1394 با سازمان سمت برگزار شد و طرفین به منظور تنظیم تفاهم نامه ای در اسرع وقت اعلام آمادگی کردند.

در ابتدای این نشست، دکتر احمدی، رئیس سازمان سمت ضمن اطلاعاتی درباره مجموعه تحت مدیریتش به تالیف 1900 عنوان کتاب در این مجموعه اشاره کرد و گفت: تا کنون موفق شده ایم نزدیک به 1800 کتاب درسی و 100 کتاب مبنایی تالیف و به جامعه دانشگاهی عرضه کنیم.

در ادامه دکتر هاجری، معاون پژوهشی سمت به رسیدن تعداد کتب سمت به 2000 جلد تا پایان سال جاری اشاره کرد و گفت: ما آماده همکاری با پژوهشگاه علوم انسانی هستیم و تا کنون تجربه 300 کار مشترک با سازمان های مختلف هم داشته ایم.

دکتر قبادی، سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره ای به شخصیت علمی و اخلاقی دکتر احمدی و شاخص دانستن سازمان سمت در بخش دانشگاهی به ارتباط فی مابین پژوهشگاه و سمت پرداخت و گفت: طبق برنامه توسعه پژوهشگاه که مطالبق با نظام نوآوری در علوم انسانی تنظیم شده است، لزوم همکاری پژوهشگاه با برخی سازمان ها همانند سمت دیده شده است. در این راستا، اساتید برجسته پژوهشگاه پشتوانه ای برای همکاری مشترک هستند.

دکتر حسینعلی قبادی زمینه همکاری را در زمینه ترجمه و تالیف کتاب مناسب دیدند و افزودند: پژوهشگاه آماده همکاری مشترک در حوزه هایی هم چون روش شناسی، زبان های باستانی و ادبیات کلاسیک می باشد.

سرپرست پژوهشگاه با توضیحاتی درباره جایگاه شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی اظهار داشتند: یک زمینه همکاری دیگر، شبکه 2هزار نفری از اساتید علوم انسانی در شورا است که در قالب عضو شورا و یا داروان شورا از دانشگاه های سراسر کشور و از رشته های مختلف دانشگاهی شامل می شوند که به دلیل تاکید رهبر معظم انقلاب به وارد شدن شورای بررسی متون در بخش تالیف، این شورا می تواند علاوه بر نقد در تالیف کتاب هم وارد همکاری مشترک با سمت شود.

ایشان تصریح کردند که ما آماده ایم در قالب یک تفاهم نامه، کار را عملیاتی کرده و همکاری های مشترک را شروع کنیم که لازم است سرعت عمل بخرج دهیم و از تشریفات پرهیز کنیم. دکتر قبادی از دکتر احمدی دعوت به عمل آورد که از پژوهشگاه علوم انسانی بازدیدی داشته باشند و با اعضای هیات علمی پژوهشگاه نیز بیشتر آشنا شود.

در ادامه دکترسید حسین حسینی دبیر شورای متون و کتب علوم انسانی به صورت فشرده به معرفی شورای بررسی متون و ماموریت و فعالیت های آن پرداخت و گفت: پژوهشگاه اکنون 14 گروه فعال در اکثر رشته های مختلف علوم انسانی دارد و فقط در رشته جغرافیا گروهی تاسیس نشده است و علاوه بر اعضای ثابت در هر یک از گروه های 14گانه با شبکه عظیمی از اعضای وابسته که در مجموع نزدیک به 2400 استاد از سراسر کشور را شامل می شود در ارتباط است.

دبیر شورای بررسی متون افزود: شبکه اجتماعی و علمی ایجاد شده در شورا به یک شبکه اجتماعی نقد و یک ظرفیت علمی تبدیل شده است که اساتید فرهیخته در این شبکه به یک نگاه نقادانه و بومی اسلامی دست یافته اند.

سید حسین حسینی افزود: شاید یکی از انتقادهایی که امروزه متوجه متن های تولیدی است اینکه دانشجو را به سمت نقد پیش نمی برد. نویسنده ممکن است استاد باشد اما نقاد نباشد که ما سعی می کنیم نگاه نقادانه پررنگ تر شود و چرخه نقد دانشگاهی کشور فعال شود که به این منظور در سایت شورا هم سامانه نقد نقد فعال شده است. وی افزود: تولید متن همراه با نگاه نقادانه یک زمینه بسیار خوبی را برای همکاری با سمت ایجاد می کند.

دبیر شورای بررسی متون با اشاره به نقد نظریه های مطرح جهانی توسط شورا و انتشار آن در نقد نظریه های جهانی، به خروجی های شورا پرداخت و گفت: فصلنامه پژوهشنامه انتقادی به منظور مقالات علمی پژوهشی نقد، کتاب نقدنامه گروه های تخصصی، نقد نظریه های جهانی مهمترین آثار شورا است و در کنار اینها خروجی های اداری همچون نامه به ناشر و مولف و برگزاری نشست ها و همایش ها و جلسات نقد هم در شورا صورت می پذیرد.

دکتر حسینی، چهار حوزه پیشنهادی را برای عملیاتی شدن همکاری های مشترک پیشنهاد داد: 1- چاپ مشترک کتب2- طرح  تدوین متن یعنی طرح های پژوهشی با نگاه بومی- اسلامی 3-    انتقال اساتید و در اختیار گذاشتن شبکه اجتماعی اساتید علوم انسانی4-  برگزاری نشست های مشترک طبق تفاهم نامه ای که به زودی تدوین می شود.

در ادامه دکتر فکری رئیس مرکز تحقیقات و توسعه سمت تصریح کرد: اراده جدی برای همکاری متقابل و بهره مندی از ظرفیت های یکدیگر دیده می شود که فرصت خوبی برای نزدیکی و اتحاد پژوهشگاه و سازمان سمت است و من فکر میکنم بین نهادهایی که با آنها ارتباط داریم، بیشترین نزدیکی بین این دو نهاد وجود دارد.

رئیس مرکز تحقیقات و توسعه سمت با اشاره به این موضوع که سمت با 1500 استاد از دانشگاه های کشور ارتباط دارد گفت: هدف ما استفاده از ظرفیت بیرونی اساتید در دانشگاه هاست. وی در ادامه به همکاری مشترک پرداخت و گفت: کتاب های مبنایی و نشست ها _با توجه به ماموریت های دو مرکز، زمینه های همکاری مشترک است البته بحث نیازسنجی رشته ها باید مدنظر قرار گیرد تا اینطور نباشد که کتابی نوشته شود ولی خواننده ای نداشته باشد.

با طرح شدن برخی پیش زمینه های همکاری دکتر احمد احمدی رئیس سازمان سمت به لزوم همکاری هرچه بیشتر این دو نهاد علمی در کشور اشاره کردند و گفتند: ما پیشنهاد همکاری را به عنوان وظیفه و تکلیف می پذیریم و در خصوص  چاپ کتاب و سایر زمینه ها اعلام آمادگی می کنیم. وی با پرداختن به این موضوع که وظیفه ما نگهداری از فرهنگ کشور است گفت: امیدوارم پیوند خیلی عمیقی بین دو مرکز شکل بگیرد.

فایل های ضمیمه


نظر شما :