ارسال پیام
محتوا
پیام دعوت

چندی است که در پژوهشکده تاریخ سلسله نشست­ هایی با عنوان «گزارشی از طرح­های در دست اجرا» با حضور اعضا این پژوهشکده برگزار می­شود که در آن اعضاء هیات علمی و کارشناسان پژوهشی گزارشی از طرح در دست انجام و روش کار خود ارائه می­دهند. تاکنون چهار جلسه از این نشست­ ها برگزار شده است؛ در نخستین جلسه که در روز شنبه مورخ 30/11/1389 در سالن ادب برگزار شد به گزارشی از طرح «کارکردهای سیاسی، اجتماعی فتیان در دوره ایلخانان» اختصاص یافت و دکتر حمید کرمی­ پور، با اشاره به طرح مسئله، پیشینه موضوع فتیان در ادوار پیش از مغول، نقد منابع و مأخذ (فتوت­ نامه ­ها و منابع تاریخی) و تحولاتی که در دوره ایلخانان برای این گروه اجتماعی رخ داده است، طی سخنرانی مبسوطی از مراحل پیشرفت طرح خود سخن گفتند. «گزارش سفر علمی هند» موضوع دومین جلسه از این سلسله نشست­ها بود که در تاریخ شنبه 7/12/1389 با حضور دکتر شهرام یوسفی­ فر در سالن ادب برگزار شد. ایشان مشاهدات خود را از نفوذ زبان فارسی در هند، منابع فارسی در دانشگاه­ های این کشور همچون نسخه­ های خطی، آداب و رسوم و بناهای تاریخی هند بیان کردند. معاون پژوهشی پژوهشگاه شرکت در همایش راه ابریشم، بازدید از دانشگاه اسلامی علی­گر، دانشگاه دهلی، مرکز اسناد ملی هند، خانه ­ی فرهنگ هند و عقد تفاهم­ نامه­ هایی میان پژوهشگاه علوم انسانی و این مراکز علمی و پژوهشی و نیز امکان تأسیس موزه­­ ی راه ابریشم در شهر قزوین با جلب نظر یونسکو را از جمله دستاوردهای این سفر خواندند.

خانم دکتر پروین ترکمنی­ آذر سومین سخنران این سلسله نشست­ ها بودند که سخنان خود را با موضوع گزارشی از طرح «تاریخ­نگاری ایران در دوره اسلامی تا حمله مغول» در روز شنبه مورخ 10/2/1390 ارائه کردند. ریاست پژوهشکده تاریخ به مسائلی چون اهمیت و قلمرو موضوع طرح، روش پژوهش و بر
ی از مهم­ترین منابع و دشواری­های این تحقیق اشاره کردند. جلسه چهارم به یکی از کارشناسان پژوهشکده تاریخ اختصاص یافت؛ آقای امید رضایی در روز شنبه 24/2/1390 با اشاره به جایگاه شناخت مهرها در مطالعات تاریخ محلی و خاندانی گزارشی با عنوان «مهریابی و سجع­ شناسی شیخ­ الاسلام­ های شیراز (از 1188 تا 1336 ه. ق) » ارائه دادند و روش کار و نتایج به دست آمده را تبیین کردند.

پژوهشکده تاریخ در نظر دارد در هفته­ های آتی، نشست­ هایی با موضوع دیگر طرح­های در دست اجرا برگزار کند؛ سرکار خانم فاطمه پیرا در آینده نزدیک سخنرانی­ ای با موضوع «مطالعه توسعه تاریخی خرمشهر در دوره قاجار و پهلوی» خواهند داشت. خانم دکتر صفورا برومند و خانم دکتر الهام ملک ­زاده به ترتیب «نشانه ­شناسی سکه­ های اشکانی» و «سیر تکوین و تطور حرفه مامائی در عصر قاجار و پهلوی اول» را ارائه خواهند کرد.

0


loading