ارسال پیام
محتوا
پیام دعوت

معرفی گروه

گروه مطالعات رسانه پژوهشگاه علوم انسانی با هدف گسترش و استحکام بخشیدن به مطالعات و پژوهشهای حوزه رسانه با تکیه به ارا و نظریه های جدید و تولید نظریه های بومی و پژوهشهای کاربردی در باره رسانه های گوناگون و به خصوص رسانه های جدید تشکیل شده است. شناخت ماهیت و کارکرد رسانه ها در حوزه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و نحوه ارتباط رسانه ها با دیگر نهادهای اجتماعی چون دین و آموزش با تکیه به ارا و نظریات رایج معاصر محور اصلی برنامه های پژوهشی و علمی این گروه را تشکیل می دهد.

مباحثی چون فلسفه رسانه – دین و رسانه – اخلاق و رسانه – جامعه شناسی رسانه – تاریخ و رسانه –مطالعات تخصصی در حوزه رادیو و تلویزیون و رسانه های جدید و آینده پژوهی رسانه مبنای آثار پژوهشی و سمینارهای تخصصی گروه  بوده است .

معرفی اعضاء


رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و ارتباطات:دین ، رسانه و کودک

به همت "گروه مطالعات رسانه" پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سلسله نشست های تخصصی "دین، رسانه و کودک"، بصورت هفتگی و از سه شنبه نهم خرداد ۱۳۹۱ تا سه شنبه ۲۳ خردادماه در سالن اندیشه پژوهشگاه  برگزار می شود.
در این سلسله نشست ها اساتید و محققان عرصه های رسانه، ارتباطات و تعلیم و تربیت به طرح مباحث مختلف این حوزه خواهند پرداخت .
 


 
نشریات گروه

گروه مطالعات رسانه با هدف تقویت مطالعات میان رشته ای در حوزه رسانه و فرهنگ اقدام به انتشار دو شماره از فصلنامه علمی پژوهشی "رسانه و فرهنگ" نموده است.
این فصلنامه از نخستین شماره مجوز نشریات علمی پژوهشی را از وزارت علوم و تحقیقات دریافت کرده است.

 


 

طرح های پژوهشی

  طرح های پژوهشی انجام شده :

تدوین مجموعه ده جلدی مطالعات رسانه از سال ۱۳۸۹ در گروه به تصویب رسیده است. از این مجموعه ۴ مجلد فلسفه رسانه – تاریخ و رسانه – جامعه شناسی رسانه و دین و رسانه با همکاری گروهی از استادان دانشگاه و صاحبنظران  به پایان رسیده و آماده نشر است .

طرح های پژوهشی در دست اجرا :

         در سال ۱۳۹۱ چهار مجلد دیگر از مجموعه مطالعات رسانه   در قالب طرح های پژوهشی اجرا خواهد شد.

همایش ها و سخنرانی ها

 
۱-      همایش بین المللی« تنوع فرهنگی و همگرایی جهانی »  مرداد ماه ۱۳۸۹
۲-      اولین همایش بین المللی « فلسفه رسانه »  اردیبهشت ماه ۱۳۸۹
۳-     
دومین همایش  ملی « فلسفه رسانه » اسفند ماه ۱۳۹۰


loading