برگزاری اولین جلسه ستاد هفته پژوهش پژوهشگاه در سال ۹۹

برگزاری اولین جلسه ستاد هفته پژوهش پژوهشگاه در سال ۹۹

۲۷ مهر ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۸ کد : ۱۹۷۹۷ اخبار معاونت
تعداد بازدید:۴۷

اولین جلسه ستاد هفته پژوهش سال 99 با حضور اعضای این ستاد روز دوشنبه مورخ 99/7/21 در سالن حکمت پژوهشگاه در ابتدای جلسه، دکتر ملایی تونی، معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه و رئیس ستاد هفته پژوهش پژوهشگاه در سال 99، با اعلام شعار منتخب هفته پژوهش سال 99 پژوهشگاه با عنوان «پژوهش‌های علوم انسانی، مسئولیت اجتماعی و چشم‌انداز ایران در قرن آینده»، به تشریح برنامه‌های متنوع در نظر گرفته شده برای هفته پژوهش سال جاری همچون مشارکت معاونت کاربردی‌سازی علوم انسانی و فرهنگی در مراسم هفته پژوهش، برنامه‌ریزی برای بزرگداشت استادان بازنشسته با مشارکت پژوهشکده‌ها و مراکز، معرفی مرکز نوآوری پژوهشگاه، معرفی پژوهشگران برتر در حوزه‌های مختلف، برگزاری پنل ارزیابی مقایسه‌ای برنامه راهبردی اول و دوم پژوهشگاه از سوی دفتر نظارت و ارزیابی، و نیز سایر برنامه‌ها پرداخت. رئیس ستاد هفته پژوهش محورهای اصلی و فرعی برگزاری پنل‌ها توسط پژوهشکده‌ها و مراکز را که ذیل دو محور اصلی و چند محور فرعی سامان داده شده‌اند، چنین برشمرد:

الف) چشم‌انداز علوم انسانی ایران در قرن 15 خورشیدی: 1. نقد راه رفته؛ 2. آینده‌پژوهی: طرح‌هایی برای آینده؛ 3. نگاه مقایسه‌ای به تحول قرن در ایران و جهان

ب) مسئولیت اجتماعی پژوهش‌های علوم انسانی با تمرکز بر بحران کرونا و واقعیت‌های کلان کشور: 1. نقش پژوهش‌های علوم انسانی در راهگشایی مسائل اجتماعی کرونا (کرونا و فقر، کرونا و عدالت اجتماعی، کرونا و مسئولیت مدنی، کرونا و واقعیت‌های کلان کشور، و...)؛ 2. نقش پژوهش‌های علوم انسانی در راهگشایی مسائل فرهنگی کرونا (کرونا و دین‌داری، کرونا و سوگواری، کرونا و آموزش، و...)؛ 3. نقش پژوهش‌های علوم انسانی در راهگشایی مسائل اقتصادی کرونا (کرونا و بحران‌های اقتصادی، فرصت‌ها و محدودیت‌های اقتصادی کرونا، و...) 4. نقش پژوهش‌های علوم انسانی در راهگشایی مسائل اداری کرونا (کرونا و دورکاری، کرونا و تحول ساختار اداری، و...)؛

دکتر ملایی توانی رونمایی از فعالیت چند حلقه‌ پژوهشی را از برنامه‌های مهم مراسم هفته پژوهش عنوان کرد. معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی هدف از تشکیل حلقه‌های پژوهشی را سامان‌دهی فعالیت‌های علمی و پژوهشی اعضایی دانست که در حوزه‌ها و موضوعات مشابه در پژوهشکده‌ها و مراکز مختلف پژوهشگاه فعالیت دارند تا با تکمیل و تجمیع حاصل دستاوردهای آنان، منجر به هم‌افزایی در مسیر پژوهش‌های علوم انسانی در ایران و پژوهشگاه شود.

سپس خانم دکتر عاملی رضایی، مدیر امور پژوهشی و مدیر ستاد هفته پژوهش، با تشریح بخش دیگری از اقدامات صورت گرفته به منظور اجرای هرچه شایسته‌تر مراسم ازجمله: معرفی نماینده پژوهشگاه به وزارت علوم جهت مشارکت فعالانه در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری و فن بازار وزارت علوم، تحیقات و فناوری؛ صدور احکام اعضای ستاد هفته پژوهش؛ ارسال فراخوان‌ شرکت در رقابت پژوهشگر برتر به اعضای هیأت علمی، کارشناسان و دانشجویان پژوهشگاه؛ مکاتبه با رئیسان پژوهشکده‌ها و مراکز درخصوص مشارکت در برنامه‌های در نظر گرفته شده برای این هفته با اعلام محورهای پنل‌ها و برنامه‌ها؛ درخواست معرفی نماینده از پژوهشکده‌ها و مراکز برای مشارکت فعال‌تر در اجرای برنامه‌ها و سایر فعالیت‌های صورت گرفته، اظهار کرد مطابق برنامه‌ریزی صورت گرفته و مشابه سال‌های گذشته، در چارچوب و هماهنگی با برنامه‌های مراسم هفته پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مراسم هفته پژوهش پژوهشگاه در هفته آخر آذرماه برگزار خواهد شد.

سپس اعضای حاضر نیز دربارۀ مباحث مطرح شده، دیدگاه‌های خود را مطرح و درخصوص موضوع‌های مقرر برای جلسه ازجمله: تعیین مسئول برگزاری نمایشگاه داخلی پژوهشگاه، تعیین مسئول تهیه ویژه‌نامه‌ و نماهنگ، مشارکت فعالانه‌ و گسترده‌تر پژوهشکده‌ها و مراکز پژوهشگاه در مراسم هفته پژوهش، انعکاس فعالیت‌های مدیریت تحصیلات تکمیلی و مدیریت نشر و ویرایش در هفته پژوهش و ویژه‌نامه به بحث و گفت‌وگو پرداختند و مقرر شد جلسه آتی ستاد روز دوشنبه مورخ 5 آبان برگزار شود.


نظر شما :